Nebezpečné ftaláty se objevují běžně v domácnosti

17.3.2012 - Lidovky.cz | Z médií
PRAHA - Všechny testované podlahové krytiny a tapety z měkčeného polyvinylchloridu, obsahovaly nebezpečné ftaláty. Vyplývá to z průzkumu hnutí Arnika. Lidé nakupují tyto produkty z PVC většinou proto, že jsou levnější. V dětských pokojích by se však neměly objevovat.

Všech osm testovaných vzorků podlahových krytin a tapet z měkčeného polyvinylchloridu (PVC), které nechalo ekologické hnutí Arnika testovat, obsahovalo nebezpečné ftaláty. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Výsledek podle něj vede k přesvědčení, že by se tyto materiály rozhodně neměly objevovat ve vybavení zdravotnických zařízení nebo dětských pokojů.Test zjišťoval v tapetách a podlahových krytinách přítomnost šesti ftalátů užívaných jako změkčovadel jinak nepoddajného PVC.

Pohybovala se od 4,85 do 17 procent.Lidé stejně jako zdravotnická zařízení sahají po PVC podle Petrlíka především proto, že je levnější než jiné materiály.

Flatáty se uvolňují do ovzduší, mohou způsobit astma

Problém je však podle Jiřího Kristiána z Arniky v tom, že ftaláty nejsou v PVC chemicky vázány, uvolňují se do ovzduší a stávají se součástí prachu, který děti vdechují, a tak jsou příčinou alergických reakcí a nakonec mohou vést k astmatickým onemocněním.

"Malé děti jsou tak ohroženy nejvíce, a proto si myslíme, že by se PVC nemělo objevovat především ve vybavení čekáren a ordinací pediatrů a dětských oddělení nemocnic. Stejně tak ho nedoporučujeme rodičům používat pro úpravu dětského pokoje," radí Kristián.

Uvolňování toxických ftalátů do okolního prostředí a jejich přítomnost v prachu prokázal už dřívější průzkum Arniky na deseti vzorcích odebraných v různých prostorách. Největší koncentrace obsahovaly vzorky prachu ze školní jídelny z podlahovou krytinou z PVC a ze zubařské ordinace s nábytkem s potahy z PVC a s řadou přístrojů s kabely s PVC izolací.

Výsledky výzkumu Arnika podle Petrlíka využije k jednání s nemocnicemi i jinými zařízeními, které pracují s dětmi, aby ovlivnila výběr podlahových krytin a tapet. Kristián doporučuje tapety papírové a podlahové krytiny například z korku.

Arnika upozorňuje, že výrobci mají podle evropského nařízení povinnost o přítomnosti toxických ftalátů ve svých výrobcích spotřebitele informovat a to včetně jejich dopadů na zdraví.

http://relax.lidovky.cz/podlahove-krytiny-a-tapety-z-pvc-obsahuji-nebezpecne-ftalaty-pt6-/ln-zdravi.asp?c=A120316_175334_ln-zdravi_Pta

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu