Nenechte se otrávit – třeba gumičkami loom bands

18.9.2014 - OSTRAVA | Akce
 Hit mezi hračkami letošní sezóny, sady gumiček s přívěsky loom bands, už v některých zemích museli stáhnout z prodeje, protože je až 50 hmotnostních procent tvořily ftaláty. Tyto látky se používají ke změkčování PVC a některé z nich jsou zdraví škodlivé.  

 

 

 

Testování proběhne 18.září od 9:00 do 15:00 v Ostravě v OC Laso na Masarykově náměstí.

Arnika zájemců nabízí bezplatné testy, které ukáží, zda jsou přinesené gumičky a přívěsky z problematického PVC nebo jiného materiálu, případně jestli neobsahují těžké kovy. Lidé si k otestování mohou přinést i další spotřební zboží, například hračky, hrnky nebo talíře, spotřební elektroniku a podobně. 

Jak výrobky otestujeme?

Pro testování hraček a spotřebního zboží poslouží rentgenový spektrometr, který nezanechá na měřeném zboží žádnou stopu. Test bude proveden bezplatně na místě s výsledky během několika vteřin. http://www.hukos.cz/ 

Co se z testu dozvíte?
Odborníci vám po analýze prozradí, zda měřené zboží neobsahuje toxické těžké kovy jako například kadmium, které může být v barvě potisku skleněného nebo porcelánového nádobí. Řekneme vám také, zda naměřená hodnota pro tyto látky spadá do zákonem stanovených mezí a je únosná pro další používání výrobku s ohledem na způsob jeho využití (hračka, výrobek přicházející do kontaktu s potravinami nebo kůží, vybavení domácnosti) nebo zda byste se měli poohlédnout po bezpečnější alternativě. 
Proč testujeme vybavení domácnosti? 
V Arnice se už od svého vzniku zasazujeme o ochranu životního prostředí a lidského zdraví před toxickými látkami, prosazujeme náhradu látek, jež jsou nebezpečné pro lidi a další organismy, za bezpečnější varianty. Chráníme i právo občanů na informace o nebezpečných látkách v životním prostředí. 
 
Na našem webu nabízíme také webovou databázi nebezpečných výrobků http://arnika.org/nebezpecne-vyrobky, kterou pravidelně aktualizujeme. 
 

 

Banner-stika

Sledujte nás: