Snížily se i emise látek s prokázanými karcinogenními účinky (2). Stejně jako v roce 2007 jich do ovzduší vypustila nejvíce provozovna Saint-Gobain Orsil z Častolovic. Výrobce izolací za rok 2008 ohlásil vysoké úniky formaldehydu, který patří mezi látky prokazatelně rakovinotvorné i mutagenní (3). V žebříčku pro souhrn látek rakovinotvorných a pravděpodobně či možná rakovinotvorných se na prvním místě umístila provozovna Petrof z Hradce Králové, a to kvůli emisím styrenu (ten patří mezi látky s možnými rakovinotvornými účinky a látky reprotoxické). Obě provozovny se jako jediné z kraje objevily též v celorepublikových žebříčcích: Saint-Gobain Orsil v žebříčku pro formaldehyd a pro mutagenní látky (6. a 7. místo) a firma Petrof v žebříčku sestaveném pro styren (na 7. místě).
Nejvíce skleníkových plynů (4) v kraji vypustila do ovzduší v Královéhradeckém kraji Elektrárna Poříčí z Trutnova. Emise oxidu uhličitého v tomto případě vzrostly téměř o 10 procent. Poříčská elektrárna nově obsadila první pozice i v žebříčcích, v nichž se vloni vůbec neobjevila, konkrétně v žebříčku pro souhrnné množství rtuti a jejích sloučenin v odpadech a v únicích do ovzduší a do vody, a dále v žebříčku pro perzistentní organické látky (polyaromatické uhlovodíky), které ohlašovala v odpadech a v únicích do ovzduší (dioxiny). „Pozitivní určitě je, že se Elektrárně Poříčí podařilo snížit emise polétavého prachu PM10 a také plynů způsobujících kyselé srážky (5), zejména oxidů síry i úniky arsenu do vody,“ podotkl Jan Šamánek z Programu Toxické látky a odpady, který se na zpracování dat z Integrovaného registru rovněž podílel.
Integrovaný registr znečišťování spravuje Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím agentury CENIA. Údaje o jednotlivých látkách do něj ohlašují samy jednotlivé provozy na základě zákonem stanovených ohlašovacích prahů (nejedná se o překračování hygienických limitů). Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto při zpracování dat z IRZ soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), mutagenní látky, skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny.
Ve Královéhradeckém kraji ohlašovalo v roce 2008 do Integrovaného registru 86 provozoven, což je ve srovnání s rokem 2007 o 43 více. Nejvíce látek bylo ohlášeno v únicích do ovzduší (21 látek) a v přenosech odpady (13 látek). Nejčastěji ohlašovanou látkou byl styren v emisích do ovzduší ve 49 případech amoniak a nemethanové těkavé organické sloučeniny (NMVOC) v 11 případech. V přenosech odpady byly nejčastěji ohlašovány měď (9x) a zinek (8x). Žebříčky největších znečišťovatelů sestavila pro Královéhradecký kraj pro rok 2008 již počtvrté.
Kompletní žebříčky největších znečišťovatelů Libereckého kraje pro rok 2008:
IRZ_Kralovehradecky_2008.pdf 300.5 KB
Poznámky:
(1) Souhrnná skupina zahrnuje látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1, viz výše) a látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka: 1,2,3,4,5,6- hexychlorcyklohexan (HCH), 1,2-dichlorethan (DCE), dichlordifenyltrichlorethan (DDT), dichlormethan (DCM), ethylbenzen, heptachlor, hexachlorbenzen (HCB), chloralkany (C10-13), chlordan, chlordecon, lindan, mirex, naftalen, nikl, olovo, polychlorované bifenyly (PCB), rtuť, styren, tetrachlorethylen, tetrachlormethan (TCM), toxafen, trichlorethylen a trichlormethan.
(2) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid.
(3) Látky označené jako mutagenní v jejich charakteristikách zveřejněných na oficiálních stránkách IRZ. Konkrétně se jedná o alachlor, anthracen, 1,,2-dichlorethan, diuron, ethylenoxid, fenoly, formaldehyd, mirex, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), trifluralin, trichlorethylen a vinylchlorid.
(4) Mezi plyny způsobující skleníkové plyny patří oxid uhličitý (CO2), methan a oxid dusný N2O.
(5) Mezi plyny způsobující kyselé srážky patří amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, fluorovodík a chlorovodík.
Finančně podpořeno z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení Evropské komise v České republice.