Z hlediska vlivu spalovny Megawaste Ekoterm na životní prostředí v Prostějově není jistě zanedbatelná ani událost z března 2003, kdy ze spalovny došlo k úniku rtuti do městské kanalizace.
Spalování hexazbytků není z hlediska životního prostředí dobrým řešením problémů s hexachlorbenzenem vznikajícím ve Spolchemii. Ani to není řešení, jež by bylo v souladu s požadavky Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách, kterou Česká republika ratifikovala.
Podle Integrovaného registru znečišťování vyprodukovala Spolchemie za rok 2004 v odpadech celkem 423 tun hexachlorbenzenu a 161 tunu hexachlorbutadienu. Roční kapacita prostějovské spalovny je 4000 tun odpadů.
Skutečným řešením problému by bylo, kdyby Spolchemie výrobu, ve které vzniká hexachlorbenzen zcela opustila a nahradila ji něčím jiným. Druhou variantou je instalování takové technologie, která bude hexachlorbenzen likvidovat chemicky bez nebezpečí vzniku nových perzistentních organických látek jako jsou dioxiny. Obě varianty jsou pro životní prostředí a zdraví lidí šetrnější nežli stávající praxe převozů nebezpečných odpadů ze Spolchemie na velké vzdálenosti a jejich následné spalování.
Doplňující informace k článku:
Informace o diskutovaných chemických látkách, jejich vlastnostech a účincích na lidské zdraví a životní prostředí najdete na stránkách jejich profilů na internetu projektu Budoucnost bez jedů.
hexachlorbenzen: /hexachlorbenzen-hcb
hexachlorbutadien: /hexachlorbutadien-hcbd
dioxiny: /dioxiny-pcdd-pcdf
chlorovodík: /chlorovodik
rtuť: /rtut
Profily "horkých míst":
Spalovna nebezpečných odpadů v Prostějově:
/prostejov
Spolchemie v Ústí nad Labem:
/spolchemie-usti-nad-labem