Oponentní informace ke spalovně nabídne lidem dnešní debata, proponenti spalovny vystoupit odmítli

12.5.2014 - PŘEROV | Tiskové zprávy
Jeden z transparentů z demonstrace proti spalovně
Aby si Přerované nepřipadali jako v zajetí spalovnářské lobby, pořádají dnes sdružení Arnika a občanská iniciativa Za naše děti proti spalovně v Přerově veřejnou diskuzi s účastí odborníků z nevládních organizací. V prostorách klubu Teplo Přerov budou od 17. hodiny vystupovat panelisté, kteří se tématu spaloven a odpadového hospodářství profesionálně věnují řadu let. Nevládní organizace však mrzí, že se veřejní proponenti spalovny odmítli dnešní diskuse v panelu zúčastnit, protože právě všestranná diskuze je v Přerově stále chybí.

„Chtěli jsme prostřednictvím diskuze občanům poskytnout názory obou stran sporu o spalovnu v Olomouckém kraji, aby se mohli rozhodnout, jaké stanovisko ke spalovně oni sami uplatní v prozatím odkládaném referendu. K problematickým aspektům spaloven se z našeho pohledu řadí zejména produkce odpadů ze spaloven, které jsou plné toxických látek, nebo nesmyslná likvidace cenných druhotných surovin jejich spálením v peci,“ komentuje účel diskuze vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. Dosud totiž vedle sebe nezazněly názory jak propagátorů výstavby spalovny odpadů, tak i jejich odpůrců z řad odborníků z neziskových organizací.

„Vadí nám, že dosud prezentovaný záměr nepřipouští jinou variantu než spalovnu. Chceme, aby se veřejnost seznámila i s riziky, která existují, a alternativami, jimž dosud potřebný prostor dán nebyl. Oba hlavní názorové proudy měly být konfrontovány na vyvážené debatě. Pozvaní zástupci protistrany však až na jednu výjimku účast odmítli,“ říká ing. Jiří Slezák z občanské iniciativy Za naše děti proti spalovně v Přerově.

Arnika zvala na debatu náměstka hejtmana a přerovského zastupitele Michala Symerského (KSČM), který pozvání odmítl s tím, že má plný diář. Ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač nejprve tvrdil, že v žádném případě nepřijde, následně se ještě omluvil z rodinných důvodů. Jednatel Technických služeb Přerov Václav Zatloukal jednatel odůvodnil svůj nesouhlas s účastí tak, že by podle něj nešlo o nezávislou diskuzi a že takové diskuze má pořádat nějaký neutrální subjekt.

Diskuze se tak zúčastní Mgr. Eduard Kavala – předseda Spolku pro obnovu venkova Bělotínska, starosta Bělotína, RNDr. Jindřich Petrlík – vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika, Ing. Ivo Kropáček - vedoucí programu Odpady, Hnutí DUHA a Ing. Jiří Slezák z občanské iniciativy Za naše děti proti spalovně.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu