Pokles počtu spermií ohrožuje plodnost mužů z rozvinutých zemí, na vině jsou i toxické látky

23.8.2017 - PRAHA / NEW YORK | Články
Nově zveřejněná studie vědců z předních univerzit došla k závěru, že počet spermií u mužů ze západních zemí výrazně klesá, bez známky „obratu k lepšímu". Posiluje se tak hypotéza, že mužské zdraví je v moderním světě ohroženo, včetně negativního vlivu na plodnost. O výzkumu zveřejněném na internetu Human Reproduction Update, informoval New York Times, který přinesl i názory dalších vědců, kteří za jeden z faktorů označili i vystavení chemickým látkám ve výrobcích jako jsou například ftaláty, používané jako změkčovadla do PVC. Na jejich nebezpečnost dlouhodobě poukazuje i Arnika.

ezinárodní vědecký tým prošel výsledky analýz vzorků spermatu od 42 935 mužů z 50 zemí od roku 1973 do roku 2011. Vědci zjistili, že koncentrace spermií (vyjádřená jako počet spermií na mililitr spermatu) se snížila na 52,4% u mužů ze Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a Nového Zélandu.

Snížení počtu spermií bylo poprvé zaznamenáno před čtvrtstoletím, ale nová analýza ukazuje, že "tento pokles je silný a pokračuje," uvedla Dr. Shanna H. Swanová, jedna z autorek studie a profesorka na Icahn School of Medicine v Mount Sinai v New Yorku.

Přestože nová studie nabízí zatím nejvíce sebraných dat k předmětu dlouhotrvajícího sporu, není zdaleka konečná, protože příčina a dopad na plodnost - a to, zda má snížení počtu spermií nějaký reálný důsledek - zůstávají neznámé, alespoň podle části vědců skeptických k podobným studiím. Allan Pacey, profesor andrologie na univerzitě v Sheffieldu ve Velké Británii, který v roce 2013 napsal článek o tomto typu výzkumu, byl skeptický vůči studiím uvádějícím pokles počtu spermií jako argument. Poznamenal, že „snížení koncentrace o 52,4 procenta může znít jako hodně, ale představuje změnu z normálních 99 milionů spermií na mililitr na normálních 47 milionů spermií na mililitr." Přesto však profesor Pacey v nedávném rozhovoru připustil, že nový příspěvek vyvolal jeho zájem a představuje "krok vpřed ve vyjasnění dat, které by konečně mohlo umožnit dokonalejší design pokračování ve výzkumu tohoto problému."

Jiný pohled na věc, v podstatě shodný s autory nové studie, má Niels Skakkebaek, vědec zabývájící se reprodukcí a profesor na univerzitě v Kodani. "V první polovině 20. století nebyly provedeny žádné trendové studie, ale ve čtyřicátých letech minulého století odborníci zaměření na plodnost tvrdili, že muži by měli mít alespoň 60 milionů spermií na mililitr, aby byli považováni za 'normální', a že mnozí měli více než 100 milionů na mililitr. V současné době mají průměrní mladí muži 40-50 milionů na mililitr," řekl Skakkebaek.

Profesor Skakkebaek je autorem studie z roku 1992, ve které naznačuje, že chemické látky hrají roli v trvalém poklesu kvality spermatu. Od té doby zaznamenal, že nárůst abnormalit mužské reprodukční soustavy může být spojen s expozicí chemikáliím narušujícím endokrinní systém. "Musíme zjistit, které z nich jsou spojeny s problémy s mužskou reprodukcí, včetně mužské neplodnosti a rakoviny varlat," řekl profesor Skakkebaek.

Ftaláty se stále ještě objevují jako změkčovadla použitá v hračkách a předmětech z měkčeného PVC, a to jak v zemích EU, včetně České repbuliky, natož potom mimo Evropu. "Některé hračky zakoupené na tržišti v Bělorusku před pár lety například obsahovaly až 50% toxických ftalátů," doplnil informace zjištěné Arnikou Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady. Problém znečištění prostředí ftaláty a dalšími látkami ohrožujícími mužskou plodnost se bude protahovat o to více, čím horší bude kontrola těchto látek v recyklátech z plastů, z nichž se vyrábí jak nové hračky, tak materiály pro stavbu bytů.

Více informací ve studii Human Reproduction Update a v článku New York Times. Podrobné údaje v češtině naleznete například v knize Generace v ohrožení:

Generace v ohrozeni


Tato zpráva vznikla z projektu financovaného hlavním městem Prahou a Ministerstvem životního prostředí. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárců.

Praha logo bar MZP logo RGB v2

 

 

 

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu