en ru

Pošlete hlas oblíbenému stromořadí!

19.10.2011 - Orlický deník | Z médií
Orlickoústecko – Na webových stránkách české neziskové organizace Arnika začalo hlasování o nejzajímavější Alej roku 2011.

V celostátní internetové anketě mohou lidé vybírat ze čtyř desítek alejí z celé republiky. Orlickoústecko má tři želízka v ohni: alej Maxe Švabinského v České Třebové, lipovou alej v Rudolticích a zámeckou alej v Chocni. U každé nominované aleje je její fotografie a stručný popis. V případě aleje Maxe Švabinského se lze dočíst, že ji vysázeli bratr a otec manželky Maxe Švabinského Rudolf a Karel Vejrychovi a je přes sto let stará. Jak je psáno u rudoltické aleje, u nás je to rarita, protože stromy jsou rostlé do prapodivného vidlicovitého tvaru. Soutěží také alej v zámeckém parku v Chocni. „Staleté lípy provázely nejen mne, ale tisíce dalších po celý život. Vždyť alej spojuje město s vlakovým nádražím, bývala často místem nejrůznějších letních oslav, závodů či příjemně stráveného odpočinku. Dětmi počínaje a seniory konče," podotkl Josef Kvičera, který je autorem fotografie a alej do celostátní ankety přihlásil.

 

Hlasování začalo 16. října a skončí 30. listopadu. Vyhlášení vítězné aleje s oceněním nejlepších fotografií se předpokládá začátkem prosince. „Mezi nominovanými alejemi jsou takové zajímavosti, jako například mezistátní českopolská třešňovka, stromořadí mezi dvěma jihočeskými rybníky, torzo podkrušnohorské aleje, která z větší části ustoupila osudu hnědouhelných oblastí nebo třeba již vykácená topolová alej, která zpříjemňovala pěší cestu z nádraží," říká Jakub Esterka z Arniky, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Region| Východní Čechy

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu