en ru

Převoz hexachlorbenzenu - stejně riskantní jako převoz radioaktivního odpadu

1.5.2002 - MĚLNÍK | Tiskové zprávy
Hexachlorbenzen, látka, která vytekla ze sudů včera havarovaného kamionu na dálnici D8 na Mělnicku, je na seznamu dvanácti nejtoxičtějších látek na světě, jejichž výrobu a používání má zakázat nová mezinárodní Stockholmská úmluva. Stejně tak má omezit úniky těchto látek do životního prostředí na minimum. Její ratifikaci Českou republikou má tento pátek projednávat Senát Parlamentu ČR. "Převozy hexachlorbenzenu by podle nás měly být hlášeny podobně jako převozy vysoce radioaktivního odpadu," komentuje včerejší havárii vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.
"Obracíme se na Českou inspekci životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí ČR se žádostí, aby místo havárie kamionu nechaly prozkoumat a případně viníkům havárie a kontaminace životního prostředí uložily povinnost dekontaminovat zamořenou půdu či těleso dálnice. Únik hexachlorbenzenu na dálnici v zemědělské oblasti může významně přispět k již i tak hodně zatíženému potravinovému řetězci. Nebezpečný je i přenos par hexachlorbenzenu vzduchem," doplňuje Petrlík.

Hexachlorbenzen patří společně s polychlorovanými bifenyly do skupiny látek s tzv. dioxinovým efektem. Tyto látky jsou nebezpečné již ve stopových koncentracích. Znečištění životního prostředí a potravního řetězce těmito látkami přispívá k poškození imunitního a hormonálního systému lidí. Bezprostřední zasažení vyššími dávkami hexachlorbenzenu může vést ke vzniku tzv. chlorakné.

Převážený hexachlorbenzen vznikl v ústecké Spolchemii jako vedlejší produkt při výrobě tetrachlormetanu vysokotlakou a vysokoteplotní chlorací. Látka byla jako vysoce nebezpečný odpad převážena do spalovny odpadů Aliachem - MCHZ Ostrava, která má jako jediná v České republice povolení likvidovat vysoce halogenované látky jako hexachlorbenzen či polychlorované bifenyly. Spalovna stojí v Ostravě necelý kilometr daleko od sídliště Mariánské hory. "Spalování těchto látek nepovažujeme za ekologicky nejbezpečnější. I v České republice by měl vzniknout provoz likvidace těchto látek chemickou cestou bez vzniku dalších perzistentních organických látek podobně jako je jeho výstavba s pomocí UNIDO plánována na Slovensku. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby Spolchemie změnila technologii natolik, aby hexachlorbenzen vůbec nevznikal," uzavírá Petrlík.
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu