Průlom v kauze plánované vsetínské spalovny: „Pokud místní nechtějí, stavět nebudeme“

27.6.2019 - VSETÍN | Články
Protestní pochod proti spalovně ve Vsetíně
Foto: Jakub Kapaník
Záměr společnosti Zásobování teplem Vsetín postavit ve vsetínském Luhu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) je pro místní už nějakou dobu tématem číslo jedna. Vsetínští zastupitelé se jím zabývali na pondělním jednání, kam dorazil i Pavel Bernát, koordinátor projektu ze společnosti MVV Energie, pod kterou spadá i Zásobování teplem Vsetín. „S odpadem se bude muset něco dělat a my přinášíme řešení v podobě zařízení na zpracování odpadů. Chceme také prokázat, že víme, jak zabránit ovlivnění životního prostředí. Pokud ale místní komunita nechce, stavět ho tady nebudeme,“ řekl Bernát.

Vsetínští zastupitelé na jednání rovněž schválili návrh opoziční Koalice pro otevřený Vsetín (KOV), aby Vsetín odmítl potenciální svoz a spalování odpadu z širšího okolí, tedy z obcí, které nespadají pod město. Nastavili tak případné spalovně první jednoznačně formulovaný mantinel. Řeč byla také o dalších možnostech, jak docílit snížení objemu směsného komunálního odpadu, například o dalších možnostech využití biologického odpadu. Odpůrci spalovny zdůrazňují, že chtějí o budoucnosti odpadového hospodářství obce otevřeně jednat a mít možnost přezkoumat různé možnosti a alternativy.

Jednání předcházela vlna odporu místních. Pod nesouhlasnou petici se už podepsalo víc než 4 500 lidí a v půlce června proběhl proti spalovně protestní pochod. Trasa začínala symbolicky nedaleko místa, kde by měla spalovna stát, a končila na vsetínském náměstí Svobody. Akce se zúčastnilo zhruba dvě stě lidí. „Je vidět, že odpor občanů funguje a radní se začínají od své podpory spalovně odklánět. Faktem ale zůstává, že vládnoucí koalice má stále podporu spalování odpadu ve svém programovém prohlášení,” uvedl Michal Berg, vsetínský zastupitel z KOV, jejíž členové pochod uspořádali ve spolupráci s petičním výborem.

Vyloučené není ani uspořádání referenda. Starosta Vsetína Jiří Růžička (KDU-ČSL) avizoval, že ho v případě potřeby vyhlásí, nejdřív však chce od investora získat všechny potřebné informace, na jejichž základě by se mělo vedení města definitivně rozhodnout, zda projekt na stavbu spalovny podpoří, nebo ne. Kromě toho stále probíhá také proces posuzování vlivů záměru na životní prostředí (EIA). V červnu byla v Informačním systému EIA zveřejněna dokumentace k projektu, ke které je možné se do 11. července vyjádřit. „V tuto chvíli čekáme na slíbené informace a stejně tak na závěry šetření EIA. Výsledky se očekávají ke konci letošního roku,“ uvedl Růžička.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu