Radnice Úval prodala své obyvatele za rozšíření kontroverzní lisovny. Místní se bouří

13.11.2019 - ÚVALY | Tiskové zprávy
Foto: archiv Arniky
Firma Tawesco Automotive (člen skupiny PROMET) se chystá rozšířit lisovnu v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje život nesnesitelným hlukem. Majitel továrny neoprávněně získal kladné stanovisko stavebního úřadu. Přípravy na rozšíření pokračují s posvěcením radnice a to i přes odpor vlastních obyvatel. Místo, aby se vedení města za své obyvatele postavilo, přijala od majitele továrny finanční dar a jedná dále o kompenzacích za výstavbu nových hal. Občanský spolek Nové Úvaly proto požádal Krajský úřad Středočeského kraje, aby pokusy o další ničení zdraví a nervů obyvatel Úval konečně zastavil.

„Firma získala povolení zcela neoprávněně. Nové výrobní haly mají stát v místě, kde jsou podle územního plánu povoleny jen nerušící výroba a služby. Nejhorší je, že se těžká strojní výroba ještě více přiblíží k našim domovům a stroje nám budou hlučet přímo do oken. V žádném případě to nehodláme dopustit a budeme bránit své zdraví i majetek,“ říká David Zapletal ze spolku Nové Úvaly.

Podívejte se na podnět Nových Úval ke Krajskému úřadu Středočeského kraje

Přestože výrobce v minulosti své sousedy několikrát ubezpečil, že lisovnu nerozšíří, dnes už má v kapse kladné stanovisko stavebního úřadu. Firma chce postavit další tři výrobní haly, parkoviště a příjezdovou komunikaci do těsného sousedství rodinných domků a to i bez návrhu účinných opatření chránících obytnou zástavbu před hlukem. Majitel v minulosti už dvakrát předložil záměr na její rozšíření. Úřady však ze závažných důvodů v obou případech plány zatrhly.

„Arnika sleduje kauzu od samého počátku. Protiprávně postavená a provozovaná lisovna je zdrojem problémů a stížností obyvatel dlouhých 19 let. Obyvatelé v petici s téměř 300 podpisy letos vyzvali zastupitele Úval, aby aktuální záměr na rozšíření a jakékoliv kompenzace odmítli. Je s podivem, že jednání pokračovala dál a že firma nakonec kladné stanovisko stavebního úřadu v Brandýse nad Labem získala,“ uzavírá Martin Skalský z Arniky.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu