Plánované spalovny odpadů v Uherském Hradišti

Zlínský kraj | Kauzy - Spalovny | Aktualizováno 31.7.2020
Teplárna v Uherském Hradišti.
Zdroj: https://www.google.com/maps
V Uherském Hradišti se plánuje stavba dokonce dvou spaloven odpadů – v místní teplárně, kterou provozuje společnost CTZ z velké části vlastněná městem, a v uherskohradišťské nemocnici. Zatímco první záměr zatím procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) neprochází a není tak příliš jasné, jak by měl vlastně vypadat, druhý už má tento proces za sebou, a to se souhlasným stanoviskem. Uherskohradišťská nemocnice tak zřejmě do roku 2023 postaví spalovnu o kapacitě 1 000 tun nebezpečného odpadu ročně, která by měla nahradit tu stávající, v současné chvíli už dosluhující spalovnu o kapacitě 350 tun nebezpečného odpadu ročně.

Novinky

Default Image

Výstava Budoucnost bez jedů v Uherském Hradišti

15.06.2006 - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Putovní výstava Budoucnost bez jedů (BBJ), která je součástí stejnojmenné kampaně sdružení Arnika, zavítá do Uherského Hradiště. Veřejnost ji bude moci… více zde

Fotogalerie

Další informace

 

Spalovna odpadů v uherskohradišťské teplárně

Teplárna v Uherském Hradišti se nachází ve východní části města zvané Rybníky, nedaleko mateřské školy, zimního stadionu nebo aquaparku. Místní obyvatelé si v souvislosti s jejím provozem dlouhodobě stěžují na prach ze skládky hnědého uhlí.

Na konci roku 2019 schválili zastupitelé města uzavření memoranda s firmou MVV Energie CZ, společníkem teplárenské společnosti CTZ, kterou město téměř z poloviny vlastní. Pro teplárnu je v současné chvíli zpracovávána studie, která by měla zhodnotit několik variant toho, co by se zde v budoucnu mohlo spalovat, od zemního plynu, přes čistírenské kaly, až po již zmiňovaný odpad nebo bioodpad. Studie by měla být hotová v září 2020 a konečné rozhodnutí o dalším směřování uherskohradišťské teplárny by mělo padnou v první polovině následujícího roku.

Proti stavbě spalovny odpadů, ale také spalování čistírenských kalů nebo bioodpadu vystupuje spolek místních obyvatel Čisté Hradiště, který v červnu spustil petiční akci „za čistou variantu teplárny“. Petice měla na konci června, kdy ji členové spolku předali starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi, přes 3 000 podpisů.

 

Spalovna nebezpečného odpadu v uherskohradišťské nemocnici

Řada místních obyvatel je k projektu kritická, zvláště pak ti, kteří bydlí v bezprostředním okolí nemocnice. Ti se obávají, že navýšení kapacity spalovny bude mít negativní vliv na kvalitu místního ovzduší a na jejich zdraví. Opoziční zastupitelé poukazují také na riziko zhoršení už nyní přetížené dopravy. Kromě místního by se v nové uherskohradišťské spalovně nebezpečného odpadu mohl pálit také odpad z nemocnic ve Zlíně nebo Kroměříži, plánovaná roční kapacita 1 000 tun odpadu totiž potřeby místní nemocnice výrazně přesahuje.

Nemocnice si slibuje, že až 85 % z 90 milionů korun, které by měla spalovna stát, dostane ve formě dotace z Evropských fondů.

Vývoj kauzy

 

Spalovna odpadů v uherskohradišťské teplárně

Záměr zatím neprochází procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

 

Spalovna nebezpečného odpadu v uherskohradišťské nemocnici

Záměr prošel procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a 23. 10. 2019 získal souhlasné stanovisko.

Odkaz na všechny dokumenty zveřejněné v Informačním systému EIA naleznete zde.

Banner-stika

Sledujte nás: