Středočeský kraj přišel s novým návrhem, jak vyřešit dopravu odpadů do mělnické spalovny

29.3.2021 - STŘEDOČESKÝ KRAJ | Články
Pohled na elektrárnu v Mělníku, kde se má spalovna stavět.
Zdroj: Wikimedia Commons
Jsou to už dva roky, kdy kraj raději ukončil proces EIA, tedy proces posuzování vlivů na životní prostředí, projektu na stavbu obchvatů obcí Horní Počaply, Dolní Beřkovice a Cítov na Mělnicku. Řešení dopravní situace je přitom podmínkou pro stavbu spalovny (ZEVO) v Horních Počaplech, od které kraj zřejmě i přes nesouhlas místních nehodlá ustoupit. Nyní je projekt na stavbu silnic pro mělnickou spalovnu zpátky a proces EIA se rozjíždí nanovo.

Když byla dokumentace v lednu 2019 zveřejněna naposledy, nedopadlo to příliš dobře. Tehdejší návrh nejen, že počítal se stavbou obchvatů a přeložek na úplně jiných místech, než kde byly nejvíc potřeba, ale byl dokonce v rozporu s územními plány Horních Počapel a Dolních Beřkovic. Kromě toho počítal mimo jiné i se zcela zbytečným záborem 10 hektarů nejkvalitnější orné půdy. Dokumentace tehdy sklidila drtivou kritiku místních i odborníků a kraj ji po pouhých dvou měsících zase stáhl, aby ji přepracoval a nabídl ji občanům k posouzení znovu. A právě to se nyní stalo.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Místní dali několikrát jasně najevo, že se stavbou spalovny v Horních Počaplech nesouhlasí. Své „ne“ jí v roce 2018 řekli jak obyvatelé Horních Počapel, tak nedalekých Křivenic. Zamítavá referenda, která tehdy v obcích proběhla, jsou stále platná a závazná. Petice, která proti stavbě spalovny vznikla, navíc čítá přes 4500 podpisů. Se spalovnou se zřejmě i přesto stále počítá. Společnost ČEZ, která provozuje elektrárnu v Mělníku, kde se má spalovna stavět, pro ni chce podle svých slov najít do konce roku 2022 zhotovitele. Mělo by jít o „megaspalovnu“ s kapacitou 320 000 tun spáleného odpadu ročně. Takové kapacity dosahuje v České republice v současnosti pouze jedna jediná spalovna, a to ta v pražských Malešicích.

 

Novou dokumentaci k záměru na stavbu obchvatů na Mělnicku najdete zde.

 

K dokumentaci se můžete vyjádřit do 12. dubna 2021.

 


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu