Středočeský kraj ustanovil dopravní komisi k mělnickému ZEVO

31.5.2019 - HORNÍ POČAPLY | Články
Ilustrační fotografie. Foto: Tomáš Obšívač. Zdroj: https://www.flickr.com, Creative Commons
Koncem dubna se na krajském úřadě Středočeského kraje poprvé sešla nová komise, která by měla řešit především dopravní stránku plánu společnosti ČEZ na stavbu velkokapacitního zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Horních Počaplech u Mělníka. Její ustanovení pak v půlce května schválili radní Středočeského kraje.

Vznik komise inicioval náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD), který byl rovněž zodpovědný za jmenování ostatních členů komise. Petera je jedním z těch, kteří výstavbu ZEVO v Horních Počaplech dlouhodobě podporují, a to i přes odpor místních. Ten se nejviditelněji projevil v místním referendu, kde se proti vyjádřilo bezmála 450 občanů (19 se vyjádřilo pro), a více než 4000 podpisy pod peticí Stop spalovně Mělník. Kromě Petery v komisi zasedá dalších sedm zástupců kraje, člen senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, starostka Liběchova a místopředseda rady jednatelů společnosti ČEZ. Jak uvádí Mělnický Deník, „aktivisté, kteří vybudování ZEVO odmítají, přičemž zásadně hovoří o ‚spalovně‘, zastoupeni nejsou“. Jinými slovy, v nově zřízené komisi není nikdo, kdo by byl ochotný hledat pro výstavbu ZEVO vhodné alternativy a promlouval tak hlasem těch, kteří vyjádřili se stavbou zařízení svůj nesouhlas a mají ohledně tohoto projektu vážné obavy.

V současné chvíli je záměr k novému dopravnímu řešení v lokalitě plánovaného ZEVO formálně ukončen, podle náměstka Petery dochází ke sběru podkladů za účelem zpracování dokumentace. Členové komise se nicméně shodli, že patřičný proces posouzení vlivů záměru na životní prostředí je jednou z priorit jejich dalšího postupu. Pečlivým projednáváním by měly projít také zásady územního rozvoje kraje a územních plánů jednotlivých obcí.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu