Veřejné projednávání ukázalo, že spalovnu a silnice, které k ní povedou, nejde oddělovat

18.5.2021 - STŘEDOČESKÝ KRAJ | Články
Elektrárna Mělník
Autor: ŠJů, Wikimedia Commons
Ve středu 12. května proběhlo veřejné projednávání záměru na stavbu silnic a obchvatů, které by měly sloužit k dopravě odpadů do plánované spalovny v Horních Počaplech u Mělníka. Kvůli omezením spojeným s šířením nemoci covid-19 proběhlo projednávání online.

Schůzky se i přes její netradiční formát zúčastnilo kolem 40 lidí. Záměr společně představili náměstek hejtmanky Středočeského kraje Martin Kupka (ODS) a zástupce společnosti, která k záměru zpracovala dokumentaci. Hlavními tématy diskuze byly nejen nedostatky předkládaného projektu, ale minimálně ve stejné míře také samotné zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), jinými slovy spalovna, kterou se v elektrárně u Mělníka chystá postavit společnost ČEZ.

Účastníci projednání dali už v jeho úvodu jasně najevo, že projekt na stavbu spalovny je s projednávaným záměrem na výstavbu obchvatů obcí Horní Počaply, Dolní Beřkovice a Cítov neoddělitelně spjat, protože druhý by bez prvního pravděpodobně vůbec neexistoval, rozhodně ne ve stávající podobě a se stávajícími nedostatky. V této souvislosti byl znovu připomenut také stále platný výsledek referenda, ve kterém se 95 % procent voličů z Horních Počapel a Křivenic vyslovilo proti stavbě spalovny. Výsledek referenda zavazuje současné i budoucí zastupitele Horních Počapel k tomu, že budou vystupovat proti stavbě spalovny, konkrétně třeba v navazujících řízeních nebo v případě potřeby změny územního plánu. Projednávání se zúčastnil starosta Horních Počapel Jiří Svačina i místostarostka obce Pavla Lapčíková. Oba upozornili na to, že záměr na stavbu silnic pro spalovnu bude pro obec znamenat zvýšení hustoty dopravy a další negativní dopady s tím spojené.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

I přes nesouhlas místních a výsledek místního referenda nemají zástupci kraje v plánu od stavby spalovny u Mělníka ustoupit a dát tak přednost jinému řešení, více orientovanému na recyklaci a předcházení vzniku odpadů. Podle Kupky nemůže kraj vzhledem k nové odpadové legislativě a plánu odpadového hospodářství České republiky postupovat jinak. Takový postup by podle něj znamenal se řešení odpadové problematiky ve Středočeském kraji vyhnout a to by podle jeho slov „bylo nezodpovědné“.

 

Všechny dokumenty k záměru na stavbu obchvatů pro spalovnu v Horních Počaplech najdete zde.

 


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu