Ukrajinský ekolog vyhrál milion hřiven pro Mariupol. Gratulujeme!

20.11.2018 - KYJEV / OSTRAVA | Novinky
Arnika blahopřeje Maksymu Borodinovi!
FOTO: Majda Slámová / Arnika
Mariupolský aktivista a zastupitel Maksym Borodin se minulý týden stal vítězem celostátní televizní soutěže “Novi Lideri”. Na svůj projekt monitoringu kvality vzduchu ve městě tak získal v přepočtu asi 820 tisíc korun. Borodin se v těchto dnech účastní mezinárodní konference "Za čistý vzduch v průmyslových městech Evropy", kterou v Ostravě pořádají Arnika a Ecoaction.

“Za celou Arniku chci Maksymovi pogratulovat. Známe se osobně od loňského léta a je skvělé vidět, jak svou prací zlepšuje situaci obyvatel města,” popisuje Kateřina Krejčová, koordinátorka ukrajinského projektu Arniky a hlavní organizátorka ostravské konference.

V televizní show, kterou sledovali lidé napříč celou Ukrajinou, soutěžící sháněli podporu pro své veřejně prospěšné projekty. Nešlo přitom jen o ekologii, o hlasy se ucházely také plány zaměřené na zdraví či podporu podnikání, kultury nebo nových technologií. Monitorovací stanice za vyhraný milion hřiven by měla pomoci i v dalších průmyslových městech - Krivém Rihu a Záporoží.

“Jsem neuvěřitelně vdečný všem, kteří náš projekt podpořili. Tolik upřímných gratulací jsem asi nikdy neobdržel,” řekl v Ostravě Maksym Borodin. Jak ale sám upozorňuje, vítězstvím jeho práce teprve začíná. “Spolu s výhrou na realizaci projektu mi byla svěřena obrovská odpovědnost vůči každému, kdo pro projekt hlasoval,” dodává s tím, že veškeré využití nabytých finančních prostředků bude probíhat transparentně.

Podle Krejčové může být Borodinova výhra jeho město zásadní ”Pořízení monitorovací stanice je obrovský krok v celé kampani za zdravý vzduch nejen v Mariupolu. Jedině na základě tvrdých dat je možné vést efektivní jednání s odpovědnými úřady a provozovateli metalurgických závodů,” dodává koordinátorka.

Arnika letos spolu s odborníky z VŠCHT v Mariupolu, Dnipru, Záporoží, Charkově a Krivém Rihu odebrala vzorky vajec, sedimentů a písku z dětských hřišť. Výsledky analýz, které vydají zprávu o úrovni atmosferického znečištění, budou publikovány do konce roku.

Více informací naleznete v tamních zprávách:
Maksym Borodin – vítěz projektu Noví lídři (Novilidery.com)
Maksym Borodin: Můj projekt není jen lokální, ale pro celou Ukrajinu (Novilidery.com)
Mariupolský zastupitel Maxim Borodin vyhrál celoukrajinský projekt Noví lídři (Mariupol.tv)

Banner-stika

Sledujte nás: