Vyčištění skladu pesticidů v Klatovech – Lubech

Po celé republice existuje mnoho míst, která kvůli výskytu škodlivých látek ohrožují svoje okolí. Dlouhá léta mezi ně patřil i bývalý sklad pesticidů v Klatovech - Lubech na Plzeňsku.

Původní majitelé, manželé Rychtaříkovi, jej od státu dostali zpátky v restitucích roku 1994. Byl v tom ale háček. Místo se po dvaceti letech skladování pesticidů, jako je DDT, atrazin, lindan či endosulfan, topilo v nebezpečných chemikáliích. Zamořená byla i podzemní voda a půda v okolí budov.

Podle průzkumu, který si rodina nechala zpracovat v polovině devadesátých let, místo nutně potřebovalo dekontaminační zásah v hodnotě milionů korun. Stát ani Agrochemický podnik Klatovy, který sklad v minulosti provozoval, s tím však nechtěly mít nic společného a k zodpovědnosti se nehlásily. Rychtaříkovi viníky marně žádali o nápravu. Nepomohly soudy, jednání s úřady ani dopisy adresované předním politikům.

V roce 2003 se rodina obrátila na nás. Změřili jsme znečištění budovy a nechali udělat rozbory vajec od slepic chovaných v blízkém okolí. Vysoké koncentrace DDT a jiných látek dávaly za pravdu Rychtaříkovým. Další testy navíc ukázaly, že bývalý sklad otrávil i ryby v nedalekém Drnovickém potoce. Ministra životního prostředí ani poslance Evropského parlamentu to však nezajímalo.

V roce 2007 jsme nechali zpracovat souhrnnou studii a zorganizovali petici, kterou podepsalo přes osm set lidí. Na jejich základě se podařilo přesvědčit Plzeňský kraj, aby zaplatil rizikovou analýzu sloužící jako podklad k žádosti o dotace na dekontaminaci. Analýza jen potvrdila vysoké koncentrace nebezpečných pesticidů. O tři roky později firma Dekonta zahájila práce na vyčištění celého objektu. Dekontaminace stála celkem 9,3 miliónů korun, z toho 7,1 miliónů pokryla evropská dotace z Operačního programu pro životní prostředí.

Díky vytrvalému úsilí majitelů budovy, nás i lidí, kteří se podepsali pod petici „Klatovy bez DDT“ zmizelo z mapy České republiky další horké místo, které otravovalo své okolí. „Bez Arniky by se nám dekontaminace skladu asi nepodařilo nikdy dosáhnout. Trvalo to sice déle, než jsem si myslel, ale nakonec se to povedlo,“ vyjádřil své pocity při zahájení dekontaminace Václav Rychtařík.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu