V době, kdy se celá planeta zotavuje z ekonomických problémů po COVID-19, musíme moudře investovat do řešení, která neškodí lidskému zdraví ani životnímu prostředí.Závěry studie ukazují, že chemická recyklace není schůdným řešením problému s plastovým odpadem, a to především z těchto důvodů:
- Chemická recyklace v konečném důsledku uvolňuje toxické látky do životního prostředí. Plast obsahuje široké spektrum chemikálií a zpracovávání plastů při vysoké teplotě jich vytváří ještě více. Toxické látky zůstávají v nových výrobcích i vedlejších produktech a nakonec se uvolňují do životního prostředí.
- Chemická recyklace má velkou uhlíkovou stopu. Procesy s ní související jsou energeticky náročné a spoléhají se na vnější energii. Kromě přímých emisí skleníkových plynů ze samotného provozu zhoršuje chemická recyklace změnu klimatu tím, že umožňuje, aby mohla pokračovat i těžba fosilních paliv nutná pro výrobu plastů.
- Chemická recyklace není ve fázi využitelné pro plné komerční využití a není ani schopna převzít vedoucí úlohu při řešení rychle rostoucího celosvětového problému s plastovým odpadem.
- Chemická recyklace není konkurenceschopná. Depolymerizace z plastu na plast nebo z plastu na palivo je energeticky velice náročná.
- Chemická recyklace není v souladu s oběhovým hospodářstvím. Výsledkem tohoto procesu je palivo pro další použití, ale jen velmi málo odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Chemická recyklace proto nemá místo v oběhovém hospodářství, ledaže by vytlačila původní výrobu plastů.
Na rozdíl od drahých a riskantních technologií, jako je právě chemická recyklace, je daleko efektivnější investovat do systémů „zero waste“, tedy strategií nulového odpadu, které se zaměřují na snížení produkce a spotřeby plastů a současně vytváří nová pracovní místa, posiluje odolnost komunit pro nadcházející desetiletí.
Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele? |
||
|
||
Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky. |
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.