Z plastů palivo? Slepá ulička, která škodí životnímu prostředí

7.7.2020 - USA/BERKELEY | Novinky
Doprava zplyňovací jednotky do Bohostic.
Foto:Arnika
Organizace GAIA vydala novou studii, jejímiž autory jsou chemičtí inženýři Dr. Andrew Neil Rollinson a Dr. Jumoke Oladejo. Tato zpráva odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky.Problém s plastovým znečištěním se už dávno vymknul kontrole, proto bychom neměli plýtvat časem ani penězi na nefunkční a potenciálně nebezpečné technologie, konstatuje studie. Podobné provozy měly být spuštěny i v České republice, ale nakonec ani jedno z těchto zařízení nebylo nikdy zprovozněno. Naplánovány byly pyrolýzy pneumatik v Tušimicích a Hrbovicích a zařízení na zplyňování odpadu Bohosticích

V době, kdy se celá planeta zotavuje z ekonomických problémů po COVID-19, musíme moudře investovat do řešení, která neškodí lidskému zdraví ani životnímu prostředí.Závěry studie ukazují, že chemická recyklace není schůdným řešením problému s plastovým odpadem, a to především z těchto důvodů:

  1. Chemická recyklace v konečném důsledku uvolňuje toxické látky do životního prostředí. Plast obsahuje široké spektrum chemikálií a zpracovávání plastů při vysoké teplotě jich vytváří ještě více. Toxické látky zůstávají v nových výrobcích i vedlejších produktech a nakonec se uvolňují do životního prostředí.
  2. Chemická recyklace má velkou uhlíkovou stopu. Procesy s ní související jsou energeticky náročné a spoléhají se na vnější energii. Kromě přímých emisí skleníkových plynů  ze samotného provozu zhoršuje chemická recyklace změnu klimatu tím, že umožňuje, aby mohla pokračovat i těžba fosilních paliv nutná pro výrobu plastů.
  3. Chemická recyklace není ve fázi využitelné pro plné komerční využití a není ani schopna převzít vedoucí úlohu při řešení rychle rostoucího celosvětového problému s plastovým odpadem.
  4. Chemická recyklace není konkurenceschopná. Depolymerizace z plastu na plast nebo z plastu na palivo je energeticky velice náročná.
  5. Chemická recyklace není v souladu s oběhovým hospodářstvím. Výsledkem tohoto procesu je palivo pro další použití, ale jen velmi málo odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Chemická recyklace proto nemá místo v oběhovém hospodářství, ledaže by vytlačila původní výrobu plastů.

Na rozdíl od drahých a riskantních technologií, jako je právě chemická recyklace, je daleko efektivnější investovat do systémů „zero waste“, tedy strategií nulového odpadu, které se zaměřují na snížení produkce a spotřeby plastů a současně vytváří nová pracovní místa,  posiluje odolnost komunit pro nadcházející desetiletí.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Banner-stika

Sledujte nás: