Zelená guerilla ve městě

21.1.2013 - Praha | Akce
Mnohokrát se člověk odhodlává k založení komunitní zahrady nebo zřízení kompostu za barákem a poslední co ho drží zpět je neznalost. Snadno se jí dá zbavit v pondělí 21.1. od 18:00 v galerii DOX.  
Tématika „zeleného města“ a ekologicky udržitelného způsobu života ve městě není zdaleka novým tématem. Naopak, první volání po veřejných zahradách, pěstování lokálních potravin a uvědomělém zacházení s odpadem se ve společnosti kontinuálně objevuje s větším i menším úspěchem již od 60. let. Nikoho proto nepřekvapuje množství komunitních zahrad ve světových metropolích ani znalost základních pravidel třídění odpadu a kompostování u mladší generace. Jak si však stojí v zahraničí populární zelená tématika v českých městech a domácnostech?
 

Zajímáme se o to, odkud se potraviny v naší domácnosti berou a jakým mechanismem ve všech fázích spotřeby – pěstování, zpracování i odpad – procházejí? A vypovídají pionýrské projekty v oblasti urban gardeningu, tedy vznik prvních komunitních městských zahrad, něco významného o zabydlení tématu zeleného města v České republice?

O českých podobách ekologického občanského aktivismu, lokální potravinové bezpečnosti a vývoji tradice zelených komunit ve městě diskutují:

 

Jan Valeška, PRO-BIO liga
Matěj Petránek, komunitní zahrada Prazelenina
Lucie Lankašová, Kokoza
Vratislav Vozník,  Arnika
Moderuje: Petr Gibas , kulturní geograf

Banner-stika

Sledujte nás: