Zlom v arménském ekologickém aktivismu: těžební společnost poprvé uznala vliv na životní prostředí a nabízí odškodnění

10.3.2020 - AKHTALA | Tiskové zprávy
Harutyun Danielyan
foto: CCMS
Rodina, která se zúčastnila výzkumu Arniky a partnerských organizací o znečištění životního prostředí v průmyslových oblastech Arménie, dostane odškodné od těžební společnosti AKHTALA CJSC. Rodina Harutyuna Danielyana žije v blízkosti odkaliště Nahatak v provincii Lori. Nezisková organizace Centrum pro aktivizaci a podporu obyvatel (CCMS) zorganizovala veřejnou kampaň na podporu této rodiny, která se konala 25. února ve vesnici Mets Ayrum, kde Danielyanovi žijí. Kampaň přinesla nečekaný úspěch: těžařská společnost AKHTALA CJSC poprvé přiznala, že její aktivity mají vliv na životní prostředí, a nabídla rodině nové bydlení.

Když Danielyan kupoval v této oblasti dům, neměl tušení o zdravotních rizicích, které život v blízkosti odkaliště způsobí, ani že bude znovu zprovozněno. Odkaliště Nahatak se natolik zvětšilo, že se dostalo na stejnou úroveň jako domovy místních. Právě po jeho zprovoznění začala mít rodina zdravotní problémy, včetně bolestí hlavy, alergií, problémů se srdcem i trávicí soustavou. 

„Můj syn má poslední dobou pořád zarudlé oči a stěžuje si na bolesti hlavy. Nechápu, jak je to v takhle mladém věku vůbec možné. Je mu tak špatně, že ani nezvládá dělat domácí úkoly. Obávám se, že je to vážné. Všichni členové mojí rodiny mají už roky problémy se zdravím a my nemáme dostatek peněz na léčbu,“ řekl Harutyun Danielyan. 

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Danielyanovi byli jednou z domácností, od kterých byly v roce 2019 odebrány vzorky půdy, vlasů a potravin v rámci výzkumu prováděného Arnikou a CCMS. Výsledky analýz těchto vzorků potvrdily vysokou koncentraci těžkých kovů (včetně arzenu, kadmia a mědi), která mnohokrát překračuje arménské i mezinárodní normy. Vzorky ze všech oblastí, včetně domova rodiny Danielyanových, prokázaly vysoké riziko výskytu karcinogenních i nekarcinogenních onemocnění u obyvatel postižených oblastí. 

Rodina Harutyuna Danielyana prezentovala na veřejném shromáždění tyto požadavky:

  1. Odškodnění za dům a půdu, kde není možné nic pěstovat, aby se mohli odstěhovat ze znečištěné oblasti.

  2. Kompletní lékařské vyšetření všech členů rodiny, a v případě nemoci kompletní uhrazení léčebných výloh.

  3. Odškodnění za zdravotní újmu.

„Tato rodina je ve velmi obtížné situaci. Půda v okolí jejich domu není vhodná k pěstování čehokoliv. A chronická únava negativně ovlivňuje psychologický stav rodičů. Jejich další pobyt v tomto domě, který stojí na břehu odkaliště, je mimořádně nebezpečný jak pro zdraví dospělých, tak především dětí. Tito lidé musí být evakuováni na bezpečné místo. Rodina Harutyna Danielyana musí získat odškodné za dům, ve kterém se nedá žít, za půdu, která se nedá využívat a za zničené zdraví. Viníci, kteří jsou za tyto škody zodpovědní, musí být potrestáni. Musí být také podniknuty kroky, které zlepší celkovou situaci ve vesnici,“ řekl k situaci Danielyanových Oleg Dulgaryan, ředitel Centra pro aktivizaci a podporu obyvatelstva (CCMS). 

Občanský aktivismus přinesl nečekané ovoce: Harutyun Danielyan potvrdil, že jej kontaktoval zástupce těžařské firmy Akhtala CJSC. Podle jeho slov je firma připravena nabídnout jeho rodině nový byt ve stejné vesnici, který se nachází znatelně dále od odkaliště. Tuto informaci potvrdil i zástupce firmy Gagik Shahnazaryan. 

„To, že je Akhtala CJSC připravena nabídnout Danielyanovým odškodné, je dobrá zpráva. Ale nesmíme zapomínat, že jak Danielyanovi, tak i ostatní rodiny z průmyslových regionů budou mít i nadále zdravotní problémy. Je nezbytné pokračovat ve výzkumech dopadu průmyslu na lidské zdraví. CCMS bude i nadále podporovat obyvatele obcí Mets Ayrum a Chochkan v obraně jejich práv, klidně i u soudu. Také musíme hnát k zodpovědnosti naši vládu, aby bylo možné prosadit systémové změny,“ dodal Oleg Dulgaryan.


Naše aktivity jsou financovány z prostředků Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu transformační spolupráce Transition.

loga armenie opravena

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu