Arnika v posledních dnech nakoupila další sety gumiček a přívěsků či dalších příslušenství a posílá je tento týden na testování do specializované laboratoře. Jejich výsledky uveřejníme zhruba do tří týdnů na našich webových stránkách (samotné analýzy trvají zhruba 2 týdny).
Těmito analýzami se zabývají odborné laboratoře zaměřené na testy chemických vlastností plastů. Arnika si nechává takové testy zpracovat například od zlínské laboratoře ITC Zlín či Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Chemické analýzy jsou poměrně časově náročné na přípravu a nepatří k nejlevnějším vzhledem k náročnému přístrojovému vybavení a nakoupení standardů pro srovnání výsledků analýz. Test na obsah 7 ftalátů stojí řádově několik tisíc korun za jednu analýzu, přičemž u jednoho výrobku jich může být potřeba i několik. Pokud by se ve výsledcích testů objevily sady gumiček a jejich doplňků s vysokými obsahy toxických látek, obrátíme se s podnětem na Českou obchodní inspekci, aby takové výrobky prověřila a případně stáhla z prodeje. V České republice se v nich zatím žádné ftaláty neobjevily, ty však našla laboratoř ve Velké Británii v přívěscích, které se s gumičkami prodávají.
„Obrátily se na nás také některé internetové obchody a spolupracují s námi na zadání analýz výrobků, které prodávají. Na většinu z nich mají sice atesty ze zemí původu, ale chtějí mít jistotu. Jejich aktivitu velice vítáme a oceňujeme,“ poznamenala koordinátorka testování Mgr. Karolína Brabcová.
Do Arniky zatím chodí velké množství dotazů rodičů i prodejců, zda si mohou u nás nechat otestovat své gumičky na přítomnost toxických látek, popřípadě ftalátů.
Arnika může provést předběžné testy rentgenovým spektrometrem, který ale dokáže změřit jen obsah těžkých kovů či chlóru, tedy také určit, zda je výrobek z PVC (což je zkratka pro polyvinylchlorid – tedy zjistí, že obsahuje chlór). Nedokáže bohužel změřit, zda obsahují ftaláty. Ty se do PVC přidávají na změkčení, a to v poměrně velkém množství (10-25%, někdy dokonce až 50%). Ftaláty ale spektrometr změřit nedokáže, to udělá jen složitou a drahou analýzou specializovaná laboratoř. Žádné námi zakoupené gumičky zatím z PVC nebyly. Další materiál, kde by ftaláty mohly být, je syntetický kaučuk (synthetic rubber). Seznam výrobků otestovaných rentgenovým spektrometrem a další zjištění najdete na webu Arniky: http://arnika.org/mereni-zatim-neodhalila-zadne-sady-gumicek-loom-bands-s-nadlimitnim-mnozstvim-tezkych-kovu-anebo-z-pvc. Arnika bude provádět testování rentgenovým spektrometrem 18.9. v Ostravě v obchodním domě LASO. Můžeme přinesené gumičky otestovat, zda jsou z PVC a zda v nich nejsou nějaké těžké kovy. Další testování proběhne na podzim v Praze a termín upřesníme na našich webových stránkách a na facebooku.
Jak se tedy vyhnout gumičkám, které by mohly ftaláty obsahovat?
Hledejte na štítku popis materiálu, ze kterého jsou gumičky vyrobeny. Silikon je nejméně rizikový. Lépe se vyhnout PVC a umělému kaučuku. Gumičky by také měly mít značení CE. To znamená, že podléhají evropským směrnicím, kdy hračky a výrobky pro děti podléhají evropské normě 2009/48/ES, která určuje limit pro 6 nejnebezpečnějších ftalátů na 0,1% hmotnostního podílu ve výrobku. Pokud by se tedy v gumičkách a přívěscích či jiných ozdobách používaných na pletení gumiček objevily ftaláty, jsou orgány státní správy povinny takový výrobek stáhnout z trhu.
Další zprávy věnující se tématu:
Databáze testovaných gumiček a jejich příslušenství
Testy odhalily těžké kovy v nádobí i výrobky z PVC
Některé sady populárních gumiček pro děti „loom bands“ obsahují ftaláty
Do školy bez toxických ftalátů? Jde to, když se vyhnete PVC