Ekologové se snaží zachránit přírodu Usťjurtu

5.12.2016 - Aktau | Aktuality
zdroj: livingasia.online

článek publikovaný na livingasia.online ze dne 22.9.2016

přepis článku:

Kazašští ekologové napsali otevřený dopis prezidentu Nursultanu Nazarbajevovi. Aktivisté žádají, aby hlava státu uložila moratorium na rozvoj plynového pole na hranici přírodní rezervace Usťjurt. Pokud dojde k zahájení těžby, jedinečný ekosystém bude nenávratně poškozen.

Usťjurt, přírodní rezervace v západním Kazachstánu, krajina pouští posetá náhorními plošinami, působí zcela mimozemským dojmem. Území je významné jak z biologického, tak i archeologického hlediska, nachází se zde totiž hned několik nalezišť z období neolitu.

V září 2016 se na zasedání pod vedením náměstků z Mangistau rozhodlo, že národní ropná společnost "KazMunayGas" zahájí na hranici rezervace v nalezišti Chansu těžbu. Podle průzkumů se v Chansu nachází 25 až 125 milionů metrů krychlových zemního plynu. Což jsou zásoby přibližně na 15 let.

Kandidát věd, Mark Pestov (koordinátor Společnosti pro ochranu obojživelníků a plazů v Ecocentru Dodo, Nižnij Novgorod, Ruská federace) studoval usťjurtskou faunu sedm let. V průběhu výzkumu zjistil, že v rezervaci žije mnoho jedinečných a dosud neprostudovaných druhů zvířat. Marc Pestov je přesvědčený, že se zahájením geologických a průzkumných práci na hranici Usťjurtu přijdeme zejména o všechna velká zvířata a ptáky.

„Jsme si dobře vědomi, že v zemi nejde upustit od vývoje spojeného s těžbou ropy a zemního plynu, ale v tomto případě jsme zcela přesvědčeni, že rozvoj těžby v Chansu je kolosálním omylem, který může mít pro přírodu katastrofální důsledky.“

Ekologové navrhují alternativní řešení pro naftařské společnosti, a sice přesunout těžbu do jedné z osmi jiných lokalit, například na pole Samtyr, vzdáleného 50 kilometrů od rezervace.

„Těžební pole v Chansu bylo už zcela prozkoumáno, kdežto ložiska v oblasti Samtyr, která ekologové navrhují, nebyla dosud prošetřena a zdejší zásoby nám jsou neznámé - řekl Sagyn Kyrymkulov, předseda Rady regionu Mangistau.“

Další možností ochrany Usťjurtu je jeho zařazení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Práce na jmenování Usťjurtu ale trvají už několik let.

„Území přírodní rezervace Usťjurt je unikátní přírodní a kulturní památkou. Podle některých odborníků má tento objekt potenciál na nominaci do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (jak z hlediska přírodního, tak i kulturního dědictví). V případě úspěšné nominace by se stal prvním takovým objektem v celém SNS, “ řekl Madjer Massanov, tajemník Národního výboru světového dědictví Národní komise Kazašské republiky pro spolupráci s UNESCO.

I v případě, že komise UNESCO zahájí proces jmenování Usťjurtu, tak se rezervace na seznamu objeví nejdříve za rok, až dva.

2 c   2 b   2 d

2 e   2 f   2 g

martin-skalsky„Sajgy se od pradávna proháněly po středoasijských pláních. Dnes ale vlivem zániku jejich přirozeného prostředí jejich počty nezadržitelně klesají. Pomozte nám ochránit jejich domov a odvrátit plán na zničení nedotčené přírody těžbou fosilních paliv. Děkujeme vám.“  

—  Martin Skalský z Arniky.