Mongolská populace na pokraji vyhynutí

8.2.2017 - Mongolsko | Aktuality
Autor: Pavel Sorokin

článek zveřejněný na cms.int ze dne 31. ledna 2017

Přepis článku: 

Ohnisko nákazy nazývané morem koz a ovcí, šířící se i mezi sajgami v Mongolsku, je příčinou úmrtí více než 1 000 jedinců. Epidemie se dále šíří. Odborníci ze Saiga Conservation Alliance (SCA) spolu s dalšími nevládními organizacemi a institucemi zjišťují příčiny a snaží zastavit další šíření nákazy.

V roce 2016 byl zaznamenán mor malých přežvýkavců u domácích zvířat ze dvou provincií v západním Mongolsku: Khovd a Gobi-Altaj.

Veterinář Dr. Richard Kock Royal z Veterinary College ve Velké Británii, varoval, že nemoc se šíří mnohem rychleji, než se dříve myslelo a mohla by se rozšířit do čtyř západních mongolských provincií, nebo dokonce dále. Dr. Kock doporučil, aby mongolská vláda vyhlásila v regionu nouzový stav a zastavila veškeré pohyby hospodářských zvířat. Dr. Kock dále varuje, že až 80 procent populace sajgy je v ohrožení vyhynutí.

Pět členů pracovní skupiny (náměstek ministra životního prostředí a cestovního ruchu, ředitel odboru řízení přírodního zdroje ministerstva životního prostředí a cestovního ruchu, ředitel agentury chovu hospodářských zvířat, Generální velitel Národní agentury pro nouzové situace a ředitel WWF Mongolsko) se již setkalo s premiérem Mongolska, aby ho informovali o situaci.

Minulý týden, mongolská vláda přislíbila 450 milionů tugriků (zhruba 180 000 USD) na prevenci proti nemoci. Bohužel, tato částka peněz se bude týkat pouze nákladů odpovídající práci ve výši přibližně jednoho měsíce, další prostředky budou zapotřebí v případě, že počet obětí poroste.

Dr. Lkhagvasuren Badamjav (předseda vědecké rady CMS a vedoucí laboratoře ekologie savců) komentoval: „Pro volně žijící zvířata a populace saigy musíme také získat peníze na shromažďování relevantních vědeckých vzorků z mrtvých jedinců, sledovat volně žijící zvířata v průběhu celého roku, přijmout naléhavá opatření pro znovuzavedení / přemístění saig ve zmíněných oblastech, proti pytlácké aktivity, práce s místními komunitami s cílem šířit znalosti o významu a kritické situaci saigy a dalších divokých druhů, zmodernizovat zařízení a schopnosti rangerů místní přírodní rezervace personálu, a další."

I když v Kazachstánu měla epidemie daleko drtivější dopady, kdy zemřelo zhruba 200 000 kusů zvířat, současná situace v Mongolsku je velmi vážná. Populace saigy v Mongolsku byla odhadována na pouhých 10 000 a je tedy vzácnější než druhy z Kazachstánu. Současná epidemie onemocnění již vyžádala úbytek více než 10 procent tohoto druhu, a pokud míra úmrtí bude pokračovat, populace v Mongolsku bude ve vážném nebezpečí.

Navíc i další druhy, jako je například džejran, mongolská Gazella a Argali jsou také v ohrožení. David Mallon z IUCN Antelope, uvádí, že pokud nemoc postihne všechny tyto čtyři druhy zvířat, dojde k opravdové katastrofě, jak pro hospodářská zvířata, tak pro volně žijící zvířata. Na podzim 2016 bylo očkováno 14 000 000 hospodářských zvířat v této oblasti, ale s ohledem na stávající propuknutí nemoci, je jasné, že tato snaha byla buď nedostatečná, nebo vakcína není zcela účinná.

Všichni odborníci doporučují, aby vláda Mongolska přijala okamžitá opatření, případně vyhlásit stav nouze. 

martin-skalsky„Sajgy se od pradávna proháněly po středoasijských pláních. Dnes ale vlivem zániku jejich přirozeného prostředí jejich počty nezadržitelně klesají. Pomozte nám ochránit jejich domov a odvrátit plán na zničení nedotčené přírody těžbou fosilních paliv. Děkujeme vám.“  

—  Martin Skalský z Arniky.