Za tři roky se velikost Usťjurtské populace snížila téměř na třetinu

15.1.2017 - Aktau | Aktuality
zdroj: animal-worlds.ru

článek zveřejněný na lada.kz ze dne 28.11.2016

Přepis článku: 

V roce 2013 čítala usťjurtská populace sajgy pět tisíc kusů, o rok později klesla dokonce na jeden tisíc. Hlavní příčinou poklesu je patrně nově vybudovaný plot na hranici s Uzbekistánem, právě v oblasti, přes kterou probíhá zimní tah. Plot o délce 150 km je stavěný osmi řadami ostnatého drátu sahající do výšky 1,7 metrů a zcela tak zamezuje migrace. Zvířata jsou tak nucena zůstat v sub optimálních podmínkách, což přispívá ke snížení jejich počtů.

Odborníci doporučují, aby byl plot ve spodní části demontován a umožnil tak v některých místech volný pohyb zvířat, uvedl Albert Salemagreev, koordinátor programu ACBK (Svaz pro zachování biologické rozmanitosti v Kazachstánu).

Další překážkou pro migrující antilopy, je nově vystavěná trať mezi Beyneu a Shalkar, která je další překážkou na zimoviště. Po jejím dokončení prakticky ustala migrace sajg na jih a zimu od té doby tráví v Kazachstánu.

Autor: Gulmira Sadyrova

martin-skalsky„Sajgy se od pradávna proháněly po středoasijských pláních. Dnes ale vlivem zániku jejich přirozeného prostředí jejich počty nezadržitelně klesají. Pomozte nám ochránit jejich domov a odvrátit plán na zničení nedotčené přírody těžbou fosilních paliv. Děkujeme vám.“  

—  Martin Skalský z Arniky.