Jedna z žen chránících řeku Kruščica napadena. „Násilí vůči aktivistům musí být vyšetřováno,“ vyzývá Arnika

27.11.2020 - PRAHA / SARAJEVO | Články
"Podporujeme Kruščici!"
FOTO: Arnika
Ve středu 25. listopadu v časných ranních hodinách neznámí pachatelé házeli kameny na dům jedné z tzv. chrabrých žen z vesnice Kruščica - Tahiry Tibold, první ženy, která byla kdy zvolena do pozice předsedkyně místní komunity [1]. Ekologičtí aktivisté jsou přesvědčeni, že útok souvisí s Tiboldiným bojem o záchranu řeky Kruščica před výstavbou škodlivých malých vodních elektráren plánovanou soukromým investorem. Arnika a Koalice pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny tento útok ostře odsuzují a vyzývají policii, aby celý incident důkladně vyšetřila.

Boj za řeku Kruščici se stal symbolem snah za záchranu divokých balkánských řek. Po fyzické blokádě mostu trvající 534 dní, během níž byly místní “chrabré ženy” i napadány policií a musely zaplatit řadu pokut a soudních poplatků, nakonec uspěly a řeku zachránily. Povolení pro plánované elektrárny byly totiž soudem prohlášeny za nelegální. Tahira Tibold byla do dění zapojena od samého počátku a její aktivní roli ocenili i její spoluobčané, kteří ji zvolili za předsedkyni Místní komunity Kruščica.

Jak ve svém prohlášení zdůrazňuje místní komunita, skutečnost, že jde o útok na zvoleného zástupce, činí celý incident ještě vážnějším: „Nebudeme tolerovat násilí. Nejde jen o útok na jednu ženu, vaši spoluobčanku, ale také na právní a ústavní pořádek Bosny a Hercegoviny. Tahira Tibold zastupuje všechny místní obyvatele, kteří si ji zvolili a dali jí legitimitu. Toto je jen jeden ze série zbabělých útoků lidí, kteří nevědí, jak jednat se ženou, kterou nezlomilo vydírání, úplatkářství a vyhrožování. Od doby, kdy nastoupila do úřadu, je na ni a její rodinu neustále vyvíjen tlak. Nenávistné projevy a ohavné lži se šířily na sociálních sítích, paní Tibold bylo vyhrožováno a teď vše vygradovalo fyzickým napadením.“

„Pokračující snahy o nadměrnou výstavbu malých vodních elektráren jsou v současnosti jedním z hlavních sociálních a ekologických problémů Bosny a Hercegoviny. Odpor občanů proti těmto škodlivým projektům roste a násilná reakce těch, kteří mají v rozvoji hydroenergetiky své soukromé zájmy, je znepokojivá. V této situaci musí mezinárodní společenství věnovat větší pozornost jakémukoli zastrašování lidí hájících environmentální práva svých komunit,“ varuje Zuzana Vachunová z Arniky.


[1] Místní komunita je forma samosprávy části obce nebo města. Místní komunita Kruščica je součástí obce Vitez.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu