Boj za řeku Kruščici se stal symbolem snah za záchranu divokých balkánských řek. Po fyzické blokádě mostu trvající 534 dní, během níž byly místní “chrabré ženy” i napadány policií a musely zaplatit řadu pokut a soudních poplatků, nakonec uspěly a řeku zachránily. Povolení pro plánované elektrárny byly totiž soudem prohlášeny za nelegální. Tahira Tibold byla do dění zapojena od samého počátku a její aktivní roli ocenili i její spoluobčané, kteří ji zvolili za předsedkyni Místní komunity Kruščica.
Jak ve svém prohlášení zdůrazňuje místní komunita, skutečnost, že jde o útok na zvoleného zástupce, činí celý incident ještě vážnějším: „Nebudeme tolerovat násilí. Nejde jen o útok na jednu ženu, vaši spoluobčanku, ale také na právní a ústavní pořádek Bosny a Hercegoviny. Tahira Tibold zastupuje všechny místní obyvatele, kteří si ji zvolili a dali jí legitimitu. Toto je jen jeden ze série zbabělých útoků lidí, kteří nevědí, jak jednat se ženou, kterou nezlomilo vydírání, úplatkářství a vyhrožování. Od doby, kdy nastoupila do úřadu, je na ni a její rodinu neustále vyvíjen tlak. Nenávistné projevy a ohavné lži se šířily na sociálních sítích, paní Tibold bylo vyhrožováno a teď vše vygradovalo fyzickým napadením.“
„Pokračující snahy o nadměrnou výstavbu malých vodních elektráren jsou v současnosti jedním z hlavních sociálních a ekologických problémů Bosny a Hercegoviny. Odpor občanů proti těmto škodlivým projektům roste a násilná reakce těch, kteří mají v rozvoji hydroenergetiky své soukromé zájmy, je znepokojivá. V této situaci musí mezinárodní společenství věnovat větší pozornost jakémukoli zastrašování lidí hájících environmentální práva svých komunit,“ varuje Zuzana Vachunová z Arniky.
[1] Místní komunita je forma samosprávy části obce nebo města. Místní komunita Kruščica je součástí obce Vitez.