Ministr Brabec slibuje přísnější trest pro viníka havárie na Bečvě i zlepšení sledování jedovatých látek ve vodě

20.1.2021 - PRAHA | Novinky
Richard Brabec, ministr životního prostředí vlády ČR
Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons
Viník ekologické katastrofy na Bečvě zůstává i po 4 měsících neznámý, ale ministr životního prostředí Richard Brabec slíbil tvrdé tresty a náhradu škody. Vyplývá to z jeho odpovědi na náš otevřený dopis a výzvu Řeky bez jedů, kterou podepsalo přes 6500 lidí požadujících konkrétní změny v legislativě. 

“Na Ministerstvu životního prostředí jsme proto zahájili práce na novele vodního zákona, kde zvýšíme maximální sankci ze současných pěti na padesát milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce nebo dokonce kraje,” píše v odpovědi na náš otevřený dopis ministr Brabec. 

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Ministr už v minulosti veřejně přislíbil zpřísnění monitoringu a nakládání s vysoce toxickými látkami včetně kyanidů nebo perfluorovaných látek (PFAS). Tento slib ve své odpovědi potvrzuje.“Už dříve jsem také oznámil, že legislativu dále chceme upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku, budeme jednat o snížení ohlašovacích prahů nebo rozšíření spektra sledovaných látek, aby byly znečišťovatelé pod větší, a to i veřejnou kontrolou,” odpovídá.

Aby k podobným haváriím, jako byla ta v září na řece Bečvě, už nedocházelo, je potřeba zlepšení trvalé kontroly úniků toxických látek z průmyslových podniků a jejich ohlašování do Integrovaného registru znečišťování. 

“Ze své pozice mohu ovlivnit podobu legislativy a celkové nastavení systému ochrany vod tak, aby podobným haváriím v budoucnu docházelo co nejméně a pokud k nim přece jen dojde. aby byla organizace jejich zmáhání co nejrychlejší a nejefektivnější a aby potenciální viníci čelili výrazně citelnějším sankcím než dnes,” doplnil Brabec. 

Plné znění odpovědi na otevřený dopis Arniky stahujte níže.

Budoucnost vidíme bez jedů!

 

 

Banner-stika

Sledujte nás: