Jádrem naší práce v Arnice jsou nejrůznější kauzy, analýzy, studie, konference, sledování činnosti továren, spaloven, ale i úředníků, politiků a investorů, péče o aleje, řeky, lesy, informování o perzekucích aktivistů, usilování o legislativní změny... Popsané činnosti by však neměly ani zdaleka tolik šancí na úspěch, kdyby nás svým hlasem nepodpořili lidé.
„Často slýcháme argument, že jednotlivec nemůže nic změnit. Podobně náročné je něco změnit i pro nás, nemáme-li podporu veřejnosti. Proto je nepostradatelnou částí naší práce zapojovat veřejnost do našich kampaní, vyzývat k tomu nebýt lhostejní a podílet se na rozhodování,“ vysvětluje Karolína Brabcová z Arniky.
Podoby a proměny našich výzev
S cílem utrhnout ve zrychleném světě kousek pozornosti pro důležitá témata a zapojit i veřejnost jsme často organizovali happeningy v kostýmech - přes Karlův most slepice kutálely svá toxická vejce, Švejk dovezl do sněmovny zmrzačený Integrovaný registr znečišťování v podobě zafačovaného člověka, kouzelník s maskou tehdejšího ministra Kocourka nechal před zraky novinářů zmizet několik papírových modelů továren.
A jako by to bylo včera, kdy jsme brázdili ulice a sbírali podpisy do našich petic - třeba Budoucnost bez jedů, kterou podpořilo téměř 18 tisíc lidí. Časy se ale mění a tak většina našich výzev přesídlila do onlinu. Že jsou internet a sociální média právem opěvována dokazují tisíce podpisů i pod naší nejnovější výzvou Řeky bez jedů.
Politikům, firmám, v Česku i za hranicemi
Petice jsou často určeny místním a národním politikům, úspěch ale slaví i výzvy firmám. Obě skupiny jsou citlivé na veřejné mínění a síla tisíců hlasů má obrovský vliv na jejich obraz ve společnosti. Hlasy občanů navíc pomáhají svést k danému problému pozornost mainstreamových médií.
S možností podílet se na rozhodovacích procesech na tom v Česku nejsme až tak zle. Totéž nemohou říct naše partnerské země, kterým s bojem za přístup k informacím a účastí veřejnosti pomáháme. Např. v Ukrajině jsme spustili Petici za čisté ovzduší a v Bosně a Hercegovině výzvou Obce bez přehrad usilujeme, aby mohli obyvatelé spolurozhodovat o výstavbě malých vodních elektráren.
Když se podaří, co se dařit má…
Integrovaný registr znečišťování musí zůstat pro lidi veřejný, jinak postrádá smysl. Díky Výzvě starostů a zastupitelů a více než 16 tisícům podpisů petice Budoucnost bez jedů II se nám zatím vždy podařilo registr ubránit a odvrátit pokusy o jeho omezení.
Pomocí výzvy Nehrajme si s PVC jsme přesvědčili některé řetězce, aby přestaly balit potraviny do fólií z PVC s obsahem ftalátů, a úspěšná byla také petice k Labi, díky níž dosud nedošlo k výstavbě plánovaných jezů.
Po boku 15 tisíců signatářů výzvy Zachraňme Irbise jsme v Kazachstánu ochránili vzácné levharty sněžné před stavbou obřího skiareálu. Působivými 26 tisíci podpisů se pyšnila petice za čistší ovzduší v Ostravě.
V aktuální výzvě Řeky bez jedů, vydané koncem loňského roku po zářijové otravě Bečvy kyanidy, požadujeme řádné prošetření této ekologické havárie i zpřísnění monitoringu nebezpečných látek, za čímž společně s námi stojí téměř 7 tisíc podepsaných.
Děkujeme tedy všem za podporu! Jsme rádi, že v tom nejsme sami a že jsou na naší straně tisíce z vás.