Populace sajgy klesá kvůli ostnatým drátům instalovaným na hranicích Kazachstánu

19.12.2016 - Aktau | Aktuality
Autor: Igor Shpilenok
 

Článek publikovaný na tumba.kz ze dne 26. listopadu 2016

Autor článku: Malik Khamrakulov

Přepis článku:

Na jaře letošního roku byl proveden letecký průzkum všech tří populací sajgy (betpak-dalské, uralské a usťjurtské), který proběhl pod záštitou ministerstva zemědělství Kazachstánu. Letecký průzkum odhadl celkovou velikost populace na 108 300 dospělých jedinců, přičemž uralská populace je odhadovaná na 70 200 kusů, populace v přírodní rezervaci Usťjurt čítá kolem 1 900 jedinců a populace ve stepi Betpak-Dala dosahuje asi 36 200 antilop.

Adilbek Kozybakov, předseda pobočky Asociace pro ochranu biodiversity v Kazachstánu (ACBK) v Oblasti Mangystau uvedl, že v nejpočetnější populaci Betpak-Dala došlo v květnu minulého roku k masivním ztrátám, při kterých vymřela asi polovina této populace.

I usťjurtská populace je nyní na pokraji vyhynutí. V posledních letech kromě pytláctví existují další faktory, které přispívají k zániku těchto jedinečných zvířat. Jeden z těchto faktorů je neproniknutelné uzavření státní hranice s Uzbekistánem a Turkmenistánem proti pašerákům. To spočívá v instalaci plotu s osmi řadami ostnatého drátu- bariéra byla dostavěna v roce 2012.
Asi 150 km dlouhý plot prochází oblastí, kde se vyskytuje usťjurtská populace sajgy, která v zimě migruje do Uzbekistánu a při své cestě překračuje hranice mezi oběma zeměmi. Přítomnost plotu znemožňuje přístup do zimoviště. Vzhledem k tomu, že se populace sajgy nemohla dostat přes plot, byla odsouzena k smrti hladem.

Tento problem byl detailně šetřen v roce 2013 s podporou Frankfurt Zoological Society, Fauna and Flora International a Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů. Výsledkem byla komplexní studie, která navrhla doporučení ke zmírnění negativních dopadů plotu na migraci sajgy.

Odborníci navrhli, aby byl plot v některých částech přerušen a aby tak byl antilopám umožněn průchod. Albert Salemagreev, koordinátor Programu ochrany druhů ACBK tvrdí, že po obehnání oblasti s ostnatým drátem prakticky ustala migrace sajg z Kazachstánu.

martin-skalsky„Sajgy se od pradávna proháněly po středoasijských pláních. Dnes ale vlivem zániku jejich přirozeného prostředí jejich počty nezadržitelně klesají. Pomozte nám ochránit jejich domov a odvrátit plán na zničení nedotčené přírody těžbou fosilních paliv. Děkujeme vám.“  

—  Martin Skalský z Arniky.