Proč by se rezervace Usťjurt nemusela dostat na seznam světového dědictví UNESCO?

27.4.2017 - Aktau | Aktuality
Zdroj: DarkBook.ru
 

Článek publikovaný na total.kz ze dne 13. února 2017

Přepis článku:

Unikátní přírodní rezervaci Usťjurt hrozí zánik. Na hranicích chráněné oblasti by měla být brzy zahájena těžba plynu. Rozvoj těžby v Chansu je ale nepřekonatelnou překážkou pro zapsání Usťjurtu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V září 2016 se na zasedání magistrátu oblasti Mangistau rozhodlo, že jmenování Usťjurtu na seznam UNESCO není vhodné. Dle úředníků je zde vhodnější těžit plyn. Těžba bude mít údajně pozitivnější dopad na sociálně-ekonomický rozvoj regionu. Rozvojem ložiska Chansu, které je na okraji rezervace se bude zabývat Kansu Provoz, dceřiná společnost kazašského těžebního gigantu „KazMunaiGas”. Již v minulosti se konalo veřejné slyšení a místní obyvatelstvo podpořilo rozhodnutí těžební firmy. Vedení kraje je přesvědčeno, že chráněná oblast nebude kvůli těžké stavební technice poškozená a to i přes varování ekologů. Nicméně, už teď Aktauští ekologové sbírají podpisy pro petici proti těžbě na území Usťjurtu. Aktivisté též upozorňují na ložisko Samtyr, které se nachází 50 kilometrů od Usťjurtu a je vhodnou alternativou.

Je zajímavé, že zastánci těžby plynu byli podpořeni Ministerstvem kultury a sportu Kazachstánu. Útvar odpovědný za kulturní dědictví říká, že v Usťjurtu nejsou žádné unikátní historické objekty. Stojí ale za zmínku, že předchozí rozhodnutí Ministerstva kultury již vedlo ke zničení středověkého osídlení Talhiz, kde právě ekonomické zájmy zastínily ochranu památek.

Ekologové věří, že zahájení těžby v Chansu povede ke konci úsilí o zařazení rezervace na seznam unikátních mezinárodních objektů. Kromě toho těžba plynu povede k úplnému zničení místního ekosystému.
„Proč bychom měli zanechat budoucím generacím dědictví cenné pro celý svět. Lepší je těžit plyn!“ S rozhořčením připomíná proslulá ekoložka a předsedkyně občanského sdružení EKOM Světlana Mogilyuk.
„Přestože program rozvoje cestovného ruchu říká, že v dnešní globální ekonomice se stává cestovní ruch jedním z nejrychleji rostoucích odvětví a celá země se snaží přilákat turisty. Stejně tak existují koncepční plány pro rozvoj dopravní infrastruktury, destinací pro turisty, a mnoho dalších, které též vedou k vytvoření nových pracovních míst. Ale my tu máme plyn!“ pokračuje Mogilyuk.

Podle Mogilyuk bude nejlepší reklamou pro zahraniční turisty zanesení Usťjurt na seznam nejzajímavějších míst světa. „Co by mohlo být lepší reklamou než zveřejnění na seznamu nejzajímavějších míst světa? Tento seznam propaguje OSN a pro mnohé turisty to je velmi důležitý nástroj při výběru cíle cesty. Mnozí by si přáli, aby na něm byly i destinace z Kazachstánu. Mnozí, ale ne všichni! Magistrát Mangistau nemá zájem! Dle něj máme i tak mnoho chráněných oblastí a jejích rozšíření prý není potřeba!“ to bylo řečeno na zasedání komise. Dle komise je lepší těžit ještě více plynu. Nutno ještě poznamenat, že potenciálních míst, kde se může těžit plyn, je v Mangistauském kraji hodně. Ale tato místa ještě nebyla dostatečně prostudována. Ale ložisko Chansu, které částečně leží na území dvou chráněných oblastí - Kenderli-Kayasanskoy státní památkové rezervace a přírodní rezervace Usťjurt, již bylo prozkoumáno a nastudováno! Mimochodem i to, že těžba v Chansu ovlivní zmiňované chráněné oblasti, se píše i v oficiálním dokumentu - vyhodnocení státní ekologické zkoušky pro provádění seismického průzkumu, který vydává odbor ekologie Mangystauského kraje.“ shrnula Svetlana Mogilyuk.

martin-skalsky„Sajgy se od pradávna proháněly po středoasijských pláních. Dnes ale vlivem zániku jejich přirozeného prostředí jejich počty nezadržitelně klesají. Pomozte nám ochránit jejich domov a odvrátit plán na zničení nedotčené přírody těžbou fosilních paliv. Děkujeme vám.“  

—  Martin Skalský z Arniky.