Zastupitelstva v okresních městech na Vysočině nyní obíhá dokument pro Integrovaný systém nakládání s odpady pro kraj Vysočina (ISNOV), který doporučuje stavbu velké spalovny komunálních odpadů. O jeho přijetí či odmítnutí bude zanedlouho jednat i krajské zastupitelstvo v Jihlavě. U občanů vyvolala plánovaná spalovna vlnu aktivního odporu v podobě zformování další petice. Dosud ji podepsalo na 2000 občanů, kteří nesouhlasí s doporučením pro stavbu spalovny v Jihlavě a s tím, že se nemohli do přípravy dokumentu zapojit.
Přípravy dokumentu ISNOV probíhají již od roku 2010, teprve nyní se o něm ale veřejnost dozvídá podrobnosti. „Politici sice deklarují otevřenost a transparentnost při přípravě projektu, ale občané Vysočiny jsou evidentně jiného názoru. Poté, co jsme upozornili na připravovaný dokument a zejména na to, že zahrnuje plán na stavbu velké spalovny, lidé začali dávat hlasitě najevo svůj nesouhlas," říká Matěj Man, vedoucí kampaně Arniky „Nespaluj, recykluj!".
Nespokojení občané se rozhodli nenechat si jednání od krajských politiků líbit a svůj nesouhlas vyjádřili sestavením petice, kterou je možné prostudovat a podpořit po vytištění petičního archu na webu www.spalovnajihlava.cz. „Jako občané regionu Vysočina a obyvatelé města Jihlavy zásadně nesouhlasíme s postavením spalovny v Jihlavě či přilehlých obcích. Znamenalo by to další významný zdroj znečistění Vysočiny. Nechceme se bát o naše zdraví! Nechceme znehodnocovat naše město a kraj," říká iniciátor petice Miroslav Pernička za občanské sdružení z Antonínova Dolu. Lidé podepsaní pod peticí také protestují proti omezení svých práv na účast v rozhodování o spalovně.
Na poslední schůzce řídícího výboru ISNOV v lednu letošního roku byla představena finální verze nového Integrovaného systému nakládání s odpady pro kraj Vysočina. Zastupitelstva patnácti okresních měst a zastupitelstvo kraje Vysočina rozhodnou v brzké době o přijetí či odmítnutí dokumentu, který podrobně rozebírá plán na spalovnu a nedostatečně se věnuje ekologicky vhodnějším způsobům nakládání s odpady – recyklaci, kompostování a prevenci vzniku odpadů. K přípravě dokumentace nebyla přizvaná veřejnost, což je v přímém rozporu s evropskou odpadovou legislativou, která zapojení veřejnosti přímo požaduje.
Způsob jednání úřadů a obsah dokumentu ISNOV vedl Arniku k tomu, že nabídla občanům a občanským iniciativám možnost připojit se k petici „Nespalujme, recyklujme!". Ta protestuje proti financování spaloven z veřejných zdrojů a požaduje podporu recyklace, kompostování a předcházení vzniku odpadu. K petici je možné se připojit také on-line na webu Arniky http://arnika.org/petice-nespalujme-recyklujme.
O projektu spalovny odpadů na Vysočině na webu Arniky:
http://arnika.org/spalovny-odpadu-v-jihlave
Stránky kampaně Nespaluj, recykluj!
http://arnika.org/nespaluj-recykluj