Referendum o chebské spalovně společně s letošními krajskými volbami?

4.2.2016 - Cheb | Tiskové zprávy
Sběr podpisů v centru Chebu
Arnika
Obyvatelé Chebu by mohli o spalovně rozhodnout sami v referendu konaném společně s podzimními volbami do krajských zastupitelstev. Iniciativa Chebského referenda s novým rokem nabírá dech. Občané mohli dnes v centru Chebu připojit podpis pod návrh na jeho vyhlášení. Aby bylo možné referendum v Chebu prosadit, je nutné nasbírat přes 2 500 podpisů obyvatel Chebu. Za iniciativou stojí spolek Pro Chebsko a Arnika.

„Letošní rok je pro referendum ideální. Z ekonomických důvodů je vhodné jeho spojení s volbami. Věříme, že referendum v současné době podpoří i zastupitelé. Ti se v minulosti nechali slyšet, že je referendum na místě až bude mít spalovna potřebná povolení, aby bylo úplně jasné, jak bude zařízení vypadat. Povolovací proces se nyní blíží do finále,“ říká Michal Tancoš ze spolku Pro Chebsko. Povolovací řízení spalovny komunálních odpadů na Švédském vrchu v Chebu se v únoru opět rozběhne, poté co Ministerstvo pro místní rozvoj po několika měsících vyřešilo odvolání proti podjatosti úřadů.

Na dnešním informačním stánku v centru Chebu startuje inciativa referenda šňůru podpisových stánků, které budou probíhat až do jara. Jejich cílem je získat potřebnou podporu pro vypsání referenda. Občané Chebu by tak mohli sami rozhodnout, zda ve městě spalovnu chtějí nebo nikoli. Výsledek platného referenda stojí nad rozhodováním současného i všech budoucích zastupitelstev. Je to tedy velmi silný nástroj, který dává prostor široké veřejnost.

„Referendum je pro Cheb pomyslnou záchrannou brzdou. Plánovaná spalovna je už teď kontroverzním projektem a nebylo by dobré nechat o ní rozhodnout jen zastupitele a úředníky. Chebský úřad se už jednou pokusil vydat sám svému projektu povolení. Na podjatost museli upozornit až občané. Zneklidňující je i fakt, že by spalovna byla z poloviny vlastněná zahraniční firmou. To výrazně snižuje prostor chebské radnice řídit ceny spalovaného odpadu. V důsledku to také znamená, že 50 % zisku ze spalovny poplyne z regionu pryč, ale 100 % toxického znečištění zůstane v Chebu.“ Říká Matěj Man z Arniky.

Arnika vyhlášení referenda v Chebu podporuje. Je důležité, aby samotní občané dostali příležitost rozhodnout o projektu, který se významně dotkne životního prostředí a odpadového hospodářství města. Obzvláště v Chebu, kde rozhodování úředníků a politiků už v minulosti vzbuzovalo pochybnosti.

Arnika projekty spaloven dlouhodobě kritizuje a považuje je za nevhodné řešení odpadové otázky. Arnika upozorňuje, že ve spalovnách odpad nemizí, ale koncentruje se do podoby popelu obsahujícího mnoho chemických látek. Spalovna redukuje množství odpadu asi na 30 % původní hmotnosti. Již dnes jsou známé příklady (1) regionů v Evropě, které dosahují 70% třídění a 30 % zbytkového odpadu i bez spalovny. V Chebu je potřeba se zaměřit zejména na sběr bioodpadu a revizi nevýhodných smluv s dodavateli služeb v odpadovém hospodářství.

 

1) http://arnika.org/priklady-odpadoveho-hospodarstvi-ze-zahranici

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Logo NROS

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí