Spalovna se ve Vsetíně stavět nebude, alespoň zatím

1.11.2019 - VSETÍN | Články
Vsetín z ptačí perspektivy
Foto: palickap, Wikimedia Commons
Plán společnosti Zásobování teplem Vsetín na stavbu takzvaného zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) ve vsetínském Luhu vyvolává už dlouho odpor místních. Pod nesouhlasnou petici se už podepsalo přes 5 000 lidí. V červnu proběhl proti spalovně protestní pochod a chvíli po této události se koordinátor projektu ze společnosti MVV Energie (pod kterou společnost Zásobování teplem Vsetín spadá) nechal slyšet, že pokud budou místní proti, stavět se nebude. Minulý pátek vedení společnosti oznámilo, že na projekt rezignuje, alespoň pro tuto chvíli.

Stalo se tak den po tom, co vsetínští radní doporučili předložit na nejbližším zastupitelstvu návrh usnesení, které s výstavbou spalovny vyjadřuje nesouhlas. „Je nám líto, že rada města nepočkala na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí, jak bylo vedením města deklarováno. Rozhodnutí města však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA, tedy po projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví,“ uvedl předseda představenstva společnosti Michal Chmela. Proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) tedy poběží dál i přes odpískání projektu a jeho výsledek, který by měl být znám zhruba na přelomu roku, bude nadále platný. „Projekt malého zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) je vhodný pro většinu měst střední velikosti a předpokládáme, že o něj bude v souvislosti s koncem skládkování zájem. Proto chceme mít oficiálně potvrzeno, že toto ZEVO má minimální vliv na životní prostředí a zdraví lidí,“ vysvětluje to Chmela. Podle něj také stále není vyloučeno, že by spalovna mohla, i když s mnohem vyššími náklady, vzniknout v jiné části Vsetína.

Vsetínští, kteří proti spalovně až do teď aktivně bojovali, jsou přesto spokojení alespoň za tento dílčí úspěch. „Tlak veřejnosti se vyplatil, spalovna blízko centra města nebude. Zvítězil zdravý rozum a zdravé životní prostředí Vsetína,“ uvedl za všechny Michal Berg, zastupitel za Koalici pro otevřený Vsetín. „Je samozřejmě otázka, zda se záměr postavit spalovnu neobjeví někde jinde, to se teprve uvidí. Určitě je to ale příležitost, jak uchopit problematiku odpadů komplexně, a nikoli prosazováním jediného řešení,“ dodal Berg. Odpůrci spalovny už v minulosti zdůrazňovali, že chtějí o budoucnosti odpadového hospodářství obce jednat otevřeně a mít při tom možnost přezkoumat různé alternativy. O komplexnější studii, která by zhodnotila více možností nakládání s odpady než jen jejich spalování, nyní mluví také starosta Vsetína Jiří Růžička (KDU-ČSL), který podle svých slov v blízké době navrhne její zadání.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu