Společnost MVV Energie CZ se spalovnou ve Vsetíně stále ještě počítá

17.5.2021 - ZLÍNSKÝ KRAJ | Tiskové zprávy
Vsetín
Zdroj: Wikimedia Commons
I když to vypadalo, že se tzv. zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), tedy spalovna odpadů ve Vsetíně stavět nebude, veřejné projednání jejího vlivu na životní prostředí (EIA), které proběhlo 12. května, přineslo v tomto ohledu další otázky. Zástupci firmy MVV Energie CZ, která vlastní společnost Zásobování teplem Vsetín (ZTV), v průběhu jednání totiž vyjádřili naději, že se názor města na ZEVO může v souvislosti s novým odpadovým zákonem změnit, a v takovém případě je společnost připravena v realizaci původně ukončeného projektu pokračovat. Zatím po ukončení procesu EIA další kroky nechystá, přesto bude důležité, jaké stanovisko k vlivu spalovny na životní prostředí vydá Krajský úřad Zlínského kraje.

S plánem na stavbu ZEVO ve východní části města přišla v roce 2018 společnost ZTV, jejímž jediným akcionářem je společnost MVV Energie CZ. Projekt se ale setkal s výrazným nesouhlasem místních - petici proti spalovně podepsalo bezmála 5 000 lidí a uspořádán byl mimo jiné i protestní pochod. V říjnu 2019 ZTV oznámilo, že od projektu ustupuje a po ukončení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) veškeré další přípravy na stavbu spalovny ukončí.  

“I přesto, že byli účastníci během projednávání několikrát ubezpečeni, že ZTV skutečně ZEVO ve Vsetíně nyní stavět neplánuje, zástupce společnosti MVV Energie CZ a koordinátor projektu Pavel Bernát zároveň připustil, že v případě, že by město názor na ZEVO změnilo, je společnost připravena v realizaci projektu pokračovat,” vysvětluje vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika Jindřich Petrlík. Starosta Vsetína Jiří Růžička na veřejném projednání EIA uvedl, že zastupitelstvo města s realizací záměru i nadále nesouhlasí. “Lidé ve Vsetíně by tedy měli zůstat ostražití, protože investor svůj záměr nedal k ledu navěky,” komentovala vývoj na veřejném projednání Sarah Ožanová, koordinátorka projektů z Arniky.

Veřejné projednávání, které kvůli přetrvávajícím omezením souvisejícím s šířením nemoci covid-19 proběhlo online, trvalo přes 3 hodiny a zúčastnilo se ho zhruba 30 lidí, od zástupců města Vsetín a Zlínského kraje až po obyvatele Vsetína i okolních obcí. “Rozpor mezi tím, že ZTV ohlásilo už v roce 2019 ukončení celého projektu, ale zároveň nedošlo k ukončení procesu posuzování vlivů záměru na životní prostředí, byl jedním z hlavním témat projednávání,” doplňuje Ožanová. Kromě toho se otázky a podněty účastníků týkaly hlavně možného růstu hustoty dopravy, zhoršení stavu ovzduší, uvolňování nebezpečných látek, rizika havárií nebo způsobu, jakým by se využívaly zbytky po spalování odpadů. Během veřejného projednání se také ukázalo, že spoluautorem dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí je Ing. Vladimír Ucekaj z firmy Eveco Brno, která je potenciálním dodavatelem technologie plánované spalovny ve Vsetíně.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu