Ukrajinci získali nepřetržitý přístup k údajům o nebezpečných látkách ve vzduchu online

9.12.2019 - CHARKIV / KRAMATORSK / KRYVYJ RIH / ZÁPOROŽÍ | Tiskové zprávy
Instalace měřící stanice
FOTO: Oleksandr Jaroščuk
Ukrajinští ekologové z organizace Eco City a regionální občanské organizace představily s podporou české organizace  Arnika měřící stanice „Oxygen“ pro monitoring kvality ovzduší. Tyto stanice byly nainstalovány ve čtyřech ukrajinských industriálních městech (v Charkově, Kramatorsku, Kryvém Rihu a Záporoží) v rámci mezinárodního projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2016 zemřelo v Ukrajině v důsledku znečištění vzduchu více než 30 tisíc lidí. V současnosti jsou občanské měřící stanice hlavním online zdrojem informací o kvalitě vzduchu, a  pro některé regiony Ukrajiny představují dokonce jediný zdroj informací. Stanice „Oxygen“ se od jiných podobných stanic odlišují tím, že monitоrují nejen výskyt prachových částic (což dělají již existující senzory), ale i dalších zdraví nebezpečných látek: oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého, čpavku, formaldehydu, přízemního ozónu a organických látek.

„Díky instalaci měřících stanic ‚Oxygen‘, kterou zajišťuje organizace Eco City z Ivano-Frankivska, bude veřejnost moci průběžně sledovat kvalitu ovzduší. Stanice také shromáždí velké množství dat, která budou užitečná pro předpovědi znečištění a následných rizik pro zdraví obyvatelstva," řekl Maksym Soroka, vědecko-technický expert projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Výzkum společného týmu z českých a ukrajinských neziskových organizací ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou Praha loni potvrdil nebezpečnou úroveň znečištění životního prostředí v městech Dnipro, Kyivyj Rih, Záporoží, Charkov a Mariupol.

Mezinárodní tým získal 88 vzorků z usazenin ze dna vodních toků, písku z dětských hřišť a vajec z volného domácího chovu. Tyto vzorky byly analyzovány v certifikovaných laboratořích. Vytvoření systému veřejného monitoringu životního prostředí a instalace měřících stanic Oxygen jsou reakcí na zjištění, která loňský výzkum přinesl.

Předání a instalace měřáků monitorujících kvalitu ovzduší probíhala během listopadu. 

Fotografie z instalací si můžete prohlédnout ve fotogalerii.


Hybnou silou projektu jsou ukrajinské občanské organizace a iniciativy, které jej v daných průmyslových městech koordinují. Patří mezi ně iniciativy Dost bylo trávení Krivého Rihu z Krivého Rihu, Ekocida.NET z Charkova, Fond obecního rozvoje z Kramatorsku a Dzyga ze Záporoží. 

"Díky aktivitě obyvatel ukrajinských průmyslových měst vyšla najevo potřeba spolehlivého měření úrovně znečištění ovzduší a také nutnost uspíšit reformy legislativy směrem od sovětských k evropský standardům. Podporujeme ukrajinské aktivisty díky finanční podpoře Programu Transformační spolupráce Ministerstva zahraničí České republiky a fondu National Endowment for Democracy. Česká republika řešila obdobné problémy se znečištěním ovzduší před dvaceti lety. Dnes se chceme podělit o naše zkušenosti a pomoci Ukrajině k rychlé modernizaci bez zbytečných chyb," řekl Martin Skalský, předseda Centra pro podporu občanů české organizace Arnika.

Pro více informací o naší práci v Ukrajině a spolupráci s místními organizacemi a obyvateli navštivte stránky projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu. 

 

ua logos ecocity

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu