V dětských rukavicích se našly chemikálie narušující hormonální systém i potenciální karcinogeny

19.11.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Testy prokázaly rizikové látky u dvou párů zimních rukavic pro děti, které nechal zanalyzovat spolek Arnika. Rukavice značky Lewro PINO a REUSCH FRANKY R-TEX XT MITTEN obsahovaly fluorované látky PFAS poškozující hormonální a imunitní systém. U druhé značky rozbor navíc odhalil celosvětově zakázanou chemikálii PFOA, která přispívá ke vzniku rakoviny. Obě látky zajišťují nepromokavost textilie, existují však bezpečnější alternativy. Rodiče by měli před Vánoci dávat větší pozor, co nakupují, a k ověření bezpečnosti používat mobilní aplikaci Scan4Chem, která na přítomnost rizikových látek upozorní po načtení čárového kódu.

“Samotné rukavice nejsou bezprostředně nebezpečné. Chemikálie s podobnými zdravotními účinky však obsahuje široká škála dalších výrobků a děti jsou jim vystaveny neustále. Rodiče by proto měli zvážit nákup bezpečnějších produktů,” říká Jitka Straková z Arniky.

Pro ověření zboží z obchodů i eshopů používejte mobilní aplikaci Scan4Chem

Zateplené a nepromokavé rukavice patří k nejčastěji kupovaným doplňkům před nástupem zimy. Konce rukavic nezřídka končí v dětských ústech. Oba testované páry jsou na trhu běžně dostupné a náhodně byly zakoupeny v obchodní síti Sportissimo. S velkou pravděpodobností lze předpokládat, že se fluorované sloučeniny najdou u podobných výrobků dalších značek.

PFAS-PFOA-2020.     rukavice-PFAS-2020

“Fluorované látky nejsou v textilu nepostradatelné. Důkazem jsou výrobci, kteří dobrovolně od používání těchto chemikálií upouští. Patří mezi ně švédské značky IKEA, Lindex, H&M, dánská COOP, německá Vaude nebo francouzská L'Oreal,“ říká Sarah Ožanová z Arniky.

Problém se netýká pouze výrobků na českém trhu. Fluorované látky se našly v outdoorovém oblečení, dětských rukavicích, kombinézách, sportovním textilu, botách a sportovním vybavení na území celé Evropy (5). Legislativa za regulací zmíněných látek značně pokulhává (6). Evropská komise však udělala velký krok vpřed, když nedávno přijala chemickou strategii a zavázala se k postupnému odstraňování fluorovaných sloučenin ze zboží. Změna navazuje na zákaz více než 30 dalších karcinogenních látek evropskou legislativou.

Chemické rozbory byly provedeny v laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy a zkoušky přítomnosti fluoru v Centrálních laboratořích na VŠCHT v Praze.

Skenuj kódy, hledej jedy.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Výsledky testů rukavic z Dánska
Výsledky testů dětských zimních bund z Dánska
Výsledky testů fotbalového textilu a bot 
Výsledky testů outdoorového vybavení


Podle evropské legislativy o chemických látkách REACH si dodavatelé musí informace o škodlivých látkách ve výrobcích v koncentraci nad 0,1 % vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.


Projekt „Enabling REACH consumer information rights on chemicals in articles by IT-tools” je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a hlavním městem Prahou a projekt “Fragen Sie REACH” Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanoviska dárců.

Logo-publicita

 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu