Vítězství bosenské vesničky: vodní elektrárny přišly o povolení

19.6.2018 - KRUŠČICA | Tiskové zprávy
Ženy z Kruščice řeku zatím stále neopouštějí
FOTO: Markéta Šedivá / Arnika
Velkého úspěchu dosáhli místní lidé v kampani proti přehradám na území Bosny a Hercegoviny. Dvěma kontroverzním plánovaným hydroelektrárnám nedaleko města Vitez ve Středobosenském kantonu odňal oblastní soud environmentální povolení. I přes tento významný dílčí posun v celé kauze je její šťastný konec ještě daleko. Stavba přehrad je totiž stále v plánu a odebraná povolení mohou opět získat.

Po téměř ročním boji aktivisté z vesnice Kruščica dosáhli jednoho ze svých dlouhodobých cílů. Kantonální soud v Novém Travniku zrušil environmentální povolení vydané dvěma kontroverzním projektům vodních elektráren na řece Kruščici. Jakékoliv stavební práce na těchto dvou plánovaných hrázích jsou od tohoto okamžiku nezákonné.

Lidé, které by stavba přehrad zasáhla, o ní totiž podle soudu nebyli řádně informováni, nemohli se zúčastnit veřejného projednávání a nebyli ani zpraveni o jeho výsledcích, stojí v rozhodnutí. Důvodem pro odebrání povolení tedy bylo porušení principů účasti veřejnosti na rozhodování.

"Rozhodnutí soudu je průlomové. Bosna a Hercegovina je země s nízkou úrovní vymahatelnosti práva, zejména v oblasti ochrany životního prostředí a účasti veřejnosti na rozhodování. Z tohoto důvodu je zastavení projektu z důvodu pochybení investora ve věci veřejného slyšení neobvyklé. Tento rozsudek jistě bude v podobných případech sloužit jako precedens a tím i motivovat další komunity k boji proti výstavbě nelegálních přehrad v Bosně a Hercegovině," domnívá se Martin Skalský, expert Arniky na účasti veřejnosti.

Boj zatím nekončí
I přes tento úspěch místní lidé prozatím břeh řeky opouštět nehodlají. "Lidé most hlídají už téměř rok a chtějí v tom pokračovat i nadále, protože příběh Kruščice ještě neskončil. Teprve až bude řeka zcela mimo nebezpečí, bude jejich hlídka u konce," popisuje za Arniku koordinátorka bosenského projektu Zuzana Vachůnová.

Místní lidé se nyní obávají, že se investor pokusí získat potřebná povolení znovu, případně že zahájí výstavbu bez potřebných dokumentů. Schopnost státních orgánů zasahovat proti takovéto protiprávní činnosti je totiž v balkánské zemi nevalná. Vesničané proto teď budou usilovat o úplné zrušení koncesí a vymazání obou projektů z územního plánu obce. Z tohoto pohledu mají před sebou ještě dlouhou cestu. Už 2. srpna přitom lidé z Kruščice oslaví jeden rok aktivní obrany řeky.

 


Další články:
Rok strážců řeky. V Bosně lidé demonstrují už 365 dní
Statečné ženy z Kruščice vyhrály soudní spor proti výstavbě přehrady!
Kruščica – neobyčejné ženy bojují za svou řeku a mění přitom svět kolem sebe
Boj o vodu: jak vzácné bosenské řeky mizí v betonu
Policejní násilí v Kruščici vyšetřují ombudsmani Bosny a Hercegoviny, nevládní organizace volají o pomoc mezinárodních organizací
Pořádková policie násilně rozehnala občany bránící řeku proti hydroelektrárnám

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu