Zázrak se nekoná, evropská banka oligarchu podpoří

14.12.2017 - ZAOZERNE, UKRAJINA | Články
MHP v žádosti o půjčku argumentuje ekologickou nezávadností projektu, ta je však podle odborníků přinejlepším sporná (provozovna jedné z firem MHP Naša rjaba)
FOTO: Majda Slámová, Arnika
Evropská banka pro obnovu a rozvoj ve středu schválila půjčku ve výši 25 milionů dolarů pro Mironivsky Hliboproduct. Podpoří tak agroholding ukrajinského miliardáře Jurije Kosjuka, který je přitom často a hlasitě kritizován pro pochybné obchodní praktiky. Rozhodnutí politicky významné instituce nezměnil ani apel nevládních organizací, které minulý týden banku od poskytnutí finanční podpory zrazovaly.

Informace o schválení poskytnout půjčku se objevila na stránkách EBRD ve čtvrtek. Banka, jejíž posláním je budování tržního hospodářství a demokratického prostředí, tak ignorovala faktickou kritiku fungování kontroverzního konglomerátu MHP. Řada jeho aktivit přitom právě demokratickým zásadám docela jistě neodpovídá.

"EBRD bohužel promarnila příležitost ukázat, že nepodporuje kontroverzní praktiky. Takové stanovisko by Mironivsky Hliboproduct nemohl snadno ignorovat", vyjadřuje se o kroku evropské banky Václav Orcígr, odborník Arniky na ukrajinská témata. Banka podle něj dotováním oligarchova podnikání hazarduje s vlastní reputací.

Silné zklamání vyjádřila i Vladlena Marcinkjevič z mezinárodní sítě Bankwatch: "Je to velká škoda. Naše práce monitorování kauzy ale rozhodně nekončí. Teď očekáváme, že EBRD zveřejní důvody svého rozhodnutí."

Bioplynka za všechny peníze
Zmíněná půjčka má pokrýt téměř veškeré náklady celkem 27milionového projektu MHP na výstavbu bioplynové stanice u obce Zaozerne ve Vinnycké oblasti. Ačkoliv by taková stavba byla řešením části závažných problémů nakládání s biodpadem plynoucím z olbřímí produkce koncernu, konkrétní negativní aspekty ji v očích ekologů jednoznačně potápí.

Kosjukův Mironivsky Hliboproduct je bezkonkurenčně nejvýznamějším ukrajinským producentem a dodavatelem kuřecího masa a provozovatelem největší drůbežárny v Evropě. Díky dceřinným formám v mnoha oblastech zemědělství má MHP na ukrajinském masném trhu dominantní pozici, čehož účinně využívá při jednání s partnery, konkurenty i kritiky. Až 27 000 z cca 132 000 tun ročního exportu masa koncernu končí na stolech spotřebitelů v sedmnácti zemích Evropské unie. Letos MHP otevřela svou pobočku na Slovensku a chystá se objem exportu určeného pro evropský trh dále zvyšovat.

 


Další články:
Co dělá Arnika na Ukrajině? Sledujte tuto neděli v pořadu Nedej se
Evropská banka půjčku pro oligarchu zatím odkládá… nebo?
Ukrajinskou vesnici ničí kamionová doprava, odpovědná firma se s lidmi nebaví a plánuje expanzi do EU
OBRAZEM: Po stopách ukrajinského drůbežího magnáta

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu