Kompenzace za jez v Děčíně v zahraničí? Podle Evropské komise nesmysl

25.3.2019 - DĚČÍN | Články
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Poté, co Správa národního parku České Švýcarsku rozhodla, že zničení cenné přírody výstavbou jezu není možné u nás kompenzovat, obrátila se vláda Andreje Babiše na Evropskou komisi, zda by nešlo investovat do přírody v jiném státě Evropské unie. Předseda komise Jean-Claude Juncker to však ve svém dopise české vládě odmítl a dal najevo, že přírodu máme chránit především u nás doma. Jednání o děčínském plavebním stupni už poněkolikáté uvízla ve slepé uličce.

"Členské státy jsou odpovědné za provádění právních předpisů EU v rámci svých hranic. Jakákoli kompenzační opatření zaměřená na zachování soudržnosti sítě Natura 2000 by proto měla být provedena na území členského státu, v němž se plán nebo projekt realizuje. Nemohou být přenesena do jiného členského stát. Rád bych Vás proto požádal, abyste nadále usilovali o stanovení kompenzačních opatření v České republice," uvedl Juncker ve svém dopise Andreji Babišovi.

Vláda označila jez za veřejný zájem a snaží se nezákonně zasahovat do rozhodování úřadů

Pro ochranu přírody je to skvělá zpráva, protože komise rozhodla zcela v souladu s evropskou legislativou. Arnika dlouhá léta upozorňuje, že Labskou přírodu nahradit nelze a jsme rádi, že ke stejnému závěru dospěly odborné studie předních českých akademických institucí, jako jsou Česká zemědělská univerzita, Masarykova univerzita v Brně nebo Ostravska univerzita, Národní park České Švýcarsko i Evropská komise.

Ministr Ťok prosazuje jez i za cenu vysokých pokut od Evropské komise. Jednání o nezákonné Koncepci vodní dopravy zatím vláda zatím odložila

Samotný nápad zničit unikátní přírodu kolem Labe a chránit ji v zahraničí je přeci absurdní a nepřijatelný. Vláda by měla konečně od plánů na výstavbu jezu upustit, protože jez nezlepší splavnost natolik, aby na Labi bylo možné provozovat nákladní dopravu dlouhodobě. Náklad je proto lepší přepravovat po železnici.

Předseda Juncker ve svém dopise vládu dále upozornil, aby v okolí Labe dokončila vyhlášení lokalit Natura 2000 nejen u Děčína, ale i u Přelouče. Tam ministr Ťok plánuje stavbu dalšího jezu, který byznamenal likvidaci Slavíkových ostrovů. Vláda dostala za úkol zařadit tato území do sítě Natura 2000, nikdy to však neučinila a porušuje tím evropskou legislativu.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu