Obce s nejnižší produkcí odpadů získaly Odpadového Oskara

1.6.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Vyhlášení výsledků proběhlo během semináře o odpadovém hospodářství v Senátu Parlamentu ČR
Foto: Martin Holzknecht
Spolek Arnika letos po čtvrté ocenil obce s nejnižší produkcí směsného komunálního odpadu do 150 kg na osobu za rok. Zcela nejméně směsných odpadů vyhodí obyvatelé obce Lány (kraj Vysočina), která zároveň zvítězila v kategorii sídel do 1000 obyvatel. V kategorii obcí do 5000 obyvatel získala prvenství Štítná nad Vláří-Popov ve Zlínském kraji. Zlato mezi obcemi nad 5000 obyvatel vybojovala Kdyně v Plzeňském kraji. Odborná komise v letošním ročníku jako nejinspirativnější příklady zvolila Jihlavu (kraj Vysočina), Nezvěstice (Plzeňský kraj) a Mikulčice (Jihomoravský kraj).  

Fotografie z předávání ocenění v Senátu ČR najdete ve fotogalerii.

Vynikající výsledky jsou důkazem efektivního nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a motivace obyvatel.

Výsledky celorepublikového kola

Kategorie Obec Kraj Počet obyvatel Průměrné množství SKO v kg za rok
Do 1000 obyv. Lány Vysočina 52 26,0
1001-5000 obyv. Štítná nad Vláří-Popov Zlínský 2184 36,0
Nad 5000 obyv. Kdyně Plzeňský 5278 90,3

Arnika hodnotila obce na základě dostupných dat vykázaných obcemi za rok 2016. Podmínkou kvalifikace do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu do 150 kg na osobu za rok. Jde o množství, kterého dosahují obce v sousedních vyspělých státech, jako jsou Rakousko a Německo. V České republice je ovšem průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší.

 

Vysoká produkce směsného odpadu je hlavním problémem v oblasti nakládání s odpady v ČR. Velké množství směsného odpadu končí v popelnicích, a proto neplníme požadavky evropské legislativy.

„Budeme mít hodně práce s naplňováním cílů oběhového hospodářství, které letos v květnu schválil Evropský parlament. Abychom v roce 2025 dosáhli úrovně recyklace 55 %, bude nutné oproti současnosti vytřídit 1 milión tun komunálních odpadů. Oceněné obce už této úrovně často dosahují,“ říká odborník Arniky na odpadové hospodářství Ing. Milan Havel.

Jedním z cílů soutěže je starostům a veřejnosti ukázat, že dosáhnout cílů oběhového hospodářství je možné a co všechno je možné proto udělat. Čím méně vzniká směsného odpadu, tím méně je nutné rozšiřovat skládky nebo stavět zbytečné spalovny. 

 

Arnika v letošním ročníku ocenila tři sídla jako příklady dobré praxe

Nezvěstice v Plzeňském kraji
Porota chválí obec za celkové nastavení systému nakládání s odpady v obci, nízkou produkci směsných odpadům a systém sběru komunálních odpadů od chatařů. Obec pravidelně zveřejňuje výsledky odpadového hospodářství na svém webu a je inspirací i pro okolní obce.

Mikulčice v Jihomoravském kraji
Obec má nízkou produkci směsného komunálního odpadu díky tomu, že zde domácnosti platí pouze za vyvezení plné popelnice. Na příkladu obce je dobře vidět, jak důležité je vytvořit vhodné podmínky. Produkce směsného odpadu zde výrazně klesla po otevření sběrného dvoru a zprovoznění kompostárny. Dlouhodobě se zde osvědčila spolupráce se základní školou pořádající soutěž ve sběru papíru.

Jihlava v kraji Vysočina
Jihlava je první město v České republice s populací nad 50 tisíc obyvatel, kterému se podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu pod 150 kilogramů v přepočtu na obyvatele za rok. K tomu došlo po zavedení motivačních  slev ke třídění a především plošným snížením frekvence svozu popelnic od rodinných domů a rozšířením sběru biologicky rozložitelných odpadů. Město oceňujeme i za to, že pravidelně informuje veřejnost o situaci v odpadovém hospodářství na webu www.odpadyjihlavy.cz.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu