Arménie oplývá obrovským nerostným bohatstvím, jehož těžba nabývá v posledních letech na intenzitě. S těžkým průmyslem založeným na barevných kovech jsou bohužel spojena velká rizika pro životní prostředí a zdraví obyvatel.
Problémy se objevují především v okolí dolů, v nichž se často těží pomocí jedovatých chemikálií. U těchto látek a odpadu vzniklého v důsledku těžby hrozí riziko úniku do okolní půdy nebo vody. Bohužel, po celém světě se setkáváme s neochotou průmyslu investovat do bezpečnějšího provozu šetrnějšího k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Naším úkolem je proto mapovat rizika a vymáhat ochranu životního prostředí i obyvatel.
V Arnice spolu s arménskými organizacemi Centre for Community and Mobilization Support (CCMS) a Ecolur od roku 2018 vedeme kampaň zaměřenou na mapování znečištění těžkými kovy a jinými polutanty v regionech zasažených těžbou, který má dlouholetou tradici těžebního průmyslu. Věnujeme se kontinuálnímu monitoringu znečištění životního prostředí a zdraví místních obyvatel, zejména dětí. Pravidelný monitoring znečištění v okolí míst těžby jsme nejprve realizovali v obcích Alaverdi a Akhtala v severní časti provincie Lori. Tato místa jsou dlouhodobě zatížena dopady průmyslové činnosti. Místní obyvatelé nás upozorňují na lokality, kde dochází k haváriím, únikům znečištěných vod, zvýšení prašnosti, atd. Při výzkumu se tak soustřeďujeme na tato problémová místa, kde poté provádíme sběr vzorků. Tyto vzorky následně analyzujeme v České republice. Arménští aktivisté tak získávají nezávislá data a zhodnocení svého zdravotního stavu a životního prostředí. Tento postup se velmi osvědčil a jeho výsledky přispěly již k několika úspěchům. Povedlo se nám aktivizovat tamní občany, zviditelnit problém znečištění na regionální i státní úrovni, urychlit uzavření staré továrny na zpracování rudy a nastolit téma udržitelného rozvojeregionu. Díky těmto zkušenostem jsme rozšířili oblast působení do míst, kde se důlní společnosti snaží o rozšíření existujících ložisek nebo otevření nových. Nyní tak pracujeme nejen v provincii Lori, ale také v provinciích Aragatsotn, Gegharkunik a Kotayk.
Díky podpoře z programu Transition Ministerstva zahraničních věcí ČR můžeme předávat české zkušenosti a pomáhat zajistit budoucnost bez jedů také v Arménii.
V letech 2010 až 2011 jsme v Arménii pomáhali místním občanským sdružením zbavit se zatížení životního prostředí toxickými látkami, např. pesticidy jako DDT, lindan a další. V roce 2009 jsme se spojili s tamní organizací Armenian Women for Health and Healthy Environment, abychom místním zemědělcům pomohli ve městech Ararat a Armavir udržitelně hospodařit bez pesticidů. Současně jsme s českými chemiky mapovali staré ekologické zátěže, přičemž výsledky monitoringu přispěly k lepší ochraně před úniky toxických látek do životního prostředí.
Čeho jsme v zemi dosáhli?
Získáné výsledky o úrovni chemického znečištění v arménských regionech zasažených těžbou poskytli obyvatelům tamních komunit prokazatelná data v boji za jejich práva na čisté životní prostředí. Díky kontinuálnímu monitoringu životního prostředí a úspěšné mobilizaci obyvatel jsme zlepšili povědomí místních lidí o rizicích a stavu životního prostředí. Jedním z úspěchů bylo podání hromadné žaloby sedmdesáti aktivistů k soudu s vymáháním odškodnění za ekologické a zdravotní újmy.