Stručná charakteristika
Isodrin je prostorový izomer organochlorovaného insekticidu aldrinu sloužící jako alternativa k DDT. Isodrin byl hojně používán na ochranu zemědělských plodin i proti šíření malárii přenášejících komárů rodu Anopheles. Do prostředí se kromě použití dostává při nevhodném uskladnění, likvidaci i v rámci redepozice ze starých ekologických zátěží. Isodrin je schopen bioakumulace v portravních řetězcích. Člověk může být isodrinu vystaven vdechnutím, pozřením a kožním kontaktem. Akutně způsobuje dýchací obtíže, výkyvy krevního talku, křeče, při větších dávkách i poruchy nervové soustavy a kóma.
Stejně jako ostatní driny (aldrin, dieldrin a endrin) i isodrin byl syntetizován v 40. letech minulého století. V Evropě vrcholila spotřeba isodrinu v 70. letech, začátkem let 90. bylo od používání isodrinu opuštěno. Isodrin má nízkou tendeci se odpařovat, v atmosféře jen pomalu degraduje a může být přenášen na velké vzdálenosti. V půdě je pevně vázán především na organické částice (poločas rozpadu se odhaduje na 0,5 až 6 let). Ve vodě je nejčastěji přítomen v sedimentech. Isodrin je vysoce toxický pro vodní organizmy.
Podrobná charakteristika
Isodrin je prostorový izomer organochlorovaného insekticidu aldrinu. Stejně jako ostatní driny (aldrin, dieldrin a endrin) i isodrin byl syntetizován v 40. letech minulého století jako alternativa k DDT. Za běžných podmínek je isodrin krystalická látka s teplotou tání 240 ºC a rozpustností ve vodě pouze 0,014 mg.l-1. Je dobře rozpustný v organických rozpouštědlech, v olejích a tucích. V Evropě vrcholila spotřeba isodrinu v 70. letech, začátkem let 90. bylo od používání isodrinu opuštěno. Isodrin byl hojně používán na ochranu zemědělských plodin i proti šíření malárii přenášejících komárů rodu Anopheles. V České republice se isodrin kdysi používal jako insekticid v zemědělství, ale již se nevyrábí ani nepoužívá. Isodrin je na seznamu 42 látek konvence OSPAR (Konvence pro ochranu mořského životního prostředí v severovýchodním Atlantiku) v kategorii C, jako látka, která se sice již v zemích OSPAR nevyrábí ani nepoužívá.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Rizikové je vdechnutí kontaminovaného aerosolu či prachu nebo požití kontaminovaných potravin, isodrin však je schopen prostupovat také pokožkou. Způsobuje dýchací potíže, zvýšenou teplotu, zvýšený nebo naopak výrazně snížený krevní tlak, svalový třes a křeče. Při velmi vysoké dávce může nastat poškození CNS a kóma. Při chronickém působení je podezření z přispívání ke vzniku rakoviny jater. Uvádí se, že jeho toxikologické působení je kvalitativně totožné s aldrinem, avšak isodrin je podstatně toxičtější.
Isodrin se bioakumuluje v živých organismech a je zvlášť nebezpečný a toxický zejména pro vodní ekosystémy a v nich žijící ryby. Jeho zvýšený obsah může narušit rovnováhu ekosystému.
Výskyt v životním prostředí
Může být přítomný v surovinách a materiálech dovážených ze zemí, kde se isodrin zatím používá (např. zemědělské produkty). Zejména v půdě se vyskytuje isodrin z doby, kdy byl ještě používán i u nás. Přirozený zdroj úniků neexistuje, unikat může případně ze špatně zabezpečených skládek nebezpečných odpadů nebo bývalých skladů zemědělských chemikálií.
Isodrin, který se dostane do půdy, může být působením mikroorganismů oxidován na endrin (jiný velmi toxický pesticid). V zeminách je isodrin přítomen převážně v imobilní formě a nebyla prokázána jeho hydrolýza nebo těkání do ovzduší. Jeho poločas rozpadu v zemině byl odhadnut mezi 0,5 a 6 roky a proto je nutné považovat ho za látku perzistentní. Ve vodním prostředí je adsorbovaný na tuhé částice a sedimenty, rovněž v živých organismech a může podléhat pomalé mikrobiální přeměně ( pravděpodobně také na endrin). V ovzduší se vyskytuje především ve formě adsorbované na tuhé částice a aerosoly, kde může podléhat fotochemické přeměně na tzv. fotoisodrin, nebo mohou jeho páry reagovat s hydroxylovými radikály, které v ovzduší vznikají.
Synonyma
Compound 711, 1,2,3,4,10,10-hexachloro-1,4,4a,5,8,8a-hexahydro-1,4,5,8-endo, endo- dimethanonaftalen, hexachlorohexahydro-endo, endo-dimethanonaftalenLimity pro ovzduší
Limit pro ovzduší není stanoven.
Limity pro vodu
Povrchové vody:
Normy environmentální kvality pro útvary povrchových vod (nařízení vlády 401/2015).
Suma drinů: NEK-RP = 0,01 µg/l, NEK-NPK: nestanovuje se
Odpadní voda:
Aldrin2), dieldrin3), endrin4) a isodrin5) (driny)
Výroba aldrinu a/nebo dieldrinu a/nebo endrinu včetně zpracování těchto látek na stejném místě 6)
denní průměr 15 g/t, 0,01 mg/l b) c)8)
denní průměr 15 g/t, 0,01 mg/l b) c)
a) Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 12 odst. 2. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot.
Výstražné symboly
R věty
R 26/28 - Vysoce toxický při vdechování a při požití, R 48/23/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním, stykem s kůží a požívánímS věty
S 13 - Uchovávejte odděleně od potravin, nápojů a krmiv, S 28 - Při styku s kůží okamžitě omyjte velkým množstvím .....(vhodnou kapalinu specifikuje výrobce), S 45 - V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení), S 60 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad, S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy, S 1/2 - Uchovávejte uzamčené a mimo dosah dětíTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
89 | 465-73-6 | isodrin | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech