Stručná charakteristika
Benzen je organická, sladce zapáchající sloučenina používaná jako rozpouštědlo a základní surovina pro výrobu řady chemikálií (léčiva, plasty, výbušniny, kosmetika aj.). Člověk je vystaven benzenu zejména vdechováním. V těle zasahuje primárně hojně prokrvené orgány (kostní dřeň, játra). Při akutní intoxikaci poškozuje orgány krvetvorby, nervovou soustavu a imunitní systém. Při chronickém působení zabíjejí metabolity benzenu. Dochází k poškození plic a červených i bílých krvinek. Chronické poškození kostní dřeně může vést v dlouhodobém horizontu k rozvoji leukémie.
Hlavním zdrojem benzenu v životním prostředí je automobilová doprava; benzen je součástí benzinu. Mezi další zdroje patří průmyslová výroba, hutní průmysl a spalování odpadů. Velké množství benzenu obsahuje i cigaretový kouř. Benzen relativně rychle těká do atmosféry, kde se podílí na vzniku fotochemického smogu.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Dlouhodobá expozice benzenu má negativní vliv na krev. Může vést ke snížení počtu červených krvinek vedoucí až k anémii či leukémii (jde o prokázaný lidský karcinogen). Zvyšuje krvácivost a oslabuje imunitní systém člověka. Dlouhodobé vystavení vysokým koncentracím benzenu způsobilo u některých žen nepravidelnou menstruaci a zmenšení vaječníků. Chronická otrava vyvolává také poškození jater, ledvin a úbytek bílých krvinek.
Expanze průmyslového využívání benzenu byla doprovázena ohromným nárůstem počtu hlášených případů aplastické anemie (stav, kdy kostní dřeň neprodukuje dostatek červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček), obecně nazývané „benzenová otrava“. U některých jedinců byla určena diagnóza otravy benzenem během několika týdnů od nástupu do zaměstnání a někteří zemřeli do několika měsíců ode dne, kdy do příslušného místa nastoupili. (Hogan, J. F., Schrader, J. H. 1923, EEA 2001)
Francouzští vědci se domnívají, že dítě, které žije v těsné blízkosti benzinové pumpy nebo autodílny, je vystaveno čtyřikrát vyššímu riziku onemocnění leukemií než ostatní děti. Ve studii zveřejněné v Occupational and Enviromental Medicine, o níž informovala agentura AFP, ale upozornili, že tuto tezi musejí potvrdit další průzkumy. Za příčinu vyššího výskytu leukemie u dětí žijících v uvedeném prostředí označili benzen, který je obsažen v benzinu.
Hodnocení karcinogenity podle IARC
1 - karcinogenní pro lidiSynonyma
Benzol, benzole, coal-naphtha, mineral-naphtha, phenylhydride, pyrobenzol, pyrobenzole, Annulene, BEN, Benzene, Benzine, Benzolene, Benzolo, Bicarburet of hydrogen, Carbon oil, Coal naphtha, Cyclohexatriene, Fenzen.
Limity pro ovzduší
Obecné emisní limity stanovuje Zákon o ochraně ovzduší (201/2012 Sb.). Benzen je vyjádřen ve skupině celkový organický uhlík (TOC).
Hmotnostní tok: > 3 000 g/h, hmotnostní koncentrace: 150 mg/m3.
Specifické emisní limity celé skupiny těkavých organických látek (VOC) pro jednotlivé provozy viz zákon 201/2012 Sb.
Zákon o ochraně ovzduší (201/2012 Sb.) statnovuje imisní limity pro ochranu zdraví lidí a maximální počet jejich překročení.
doba průměrování: 1 kalendářní rok
imisní limit: 5 µg.m-3
Limity pro vodu
Pitná voda:
1 µg/l nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro benzen (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
Pozn. Při stanovení benzenu je nutné sledovat, není-li indikována přítomnost dalších aromatických uhlovodíků (toluenu, xylenů, ethylbenzenu). O nálezu těchto látek nad mez stanovení informuje laboratoř objednatele rozboru. V případě kvantitativního stanovení se uvedou nálezy stanovených látek do protokolu o zkoušce.
Povrchové vody:
NEK-RP: 10 µg/l, NEK-NPK: 50 µg/l.
Podzemní voda
0,39 μg/l - hodnota indikátoru znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Odpadní vody:
Emisní standardy pro odpadní vody jednotlivých průmyslových odvětví (nařízení vlády 401/2015).
Výroba rafinovaných ropných produktů: 0,05 mg/l.
Hodnota koncentrace je vyjádřena jako roční průměr. Platí podle Prováděcího rozhodnutí Komise o BAT 2014/738/EU pro rafinaci minerálních olejů a plynů.
Limity pro půdu
Hodnoty indikátorů* znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslové plochy: 5,4 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 1,1 mg/kg sušiny.
Hodnoty indikátorů* znečištění půdního vzduchu dle pokynů MŽP (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslová území: 1,6 mg/m3, ostatní území: 0,31 mg/m3.
Limity pro odpady
V odpadech jsou limity pro benzen vyjádřené sumou BTEX, což je sumární hodnota pro benzen, toluen, ethylbenzen a xyleny. Tyto limity obsahuje příloha č. 6 k vyhlášce č. 383/2001 Sb.
Limitní koncentrace škodlivin pro odpady, které je zakázáno ukládat na skládky všech skupin je pro BTEX rovna 5000 mg/kg sušiny.
Limitní koncentrace škodlivin pro odpady, které nemohou být využívány v podzemních prostorách a na povrchu terénu je pro BTEX 10 mg/kg sušiny a pro benzen 0,1 mg/kg sušiny.
Limitní koncentrace škodlivin pro odpady, které nesmějí být ukládány na skládky skupiny S – inertní odpad jsou pro BTEX 75 mg/kg sušiny a pro benzen 0,5 mg/kg sušiny.
Ostatní limity
Vyhl. č. 221/2004 Sb. v příloze č. 2 stanovuje „Seznam nebezpečných látek a přípravků, jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno“ a pod bodem 5. uvádí omezení použití benzenu následujícím způsobem:
1. V látkách nebo přípravcích uváděných na trh nebo do oběhu se tato látka nesmí používat v koncentracích 0,1 % hmot. nebo vyšších.
2. Ustanovení bodu 1 se nevztahuje na:
(a) motorová paliva,
(b) látky a přípravky používané v průmyslových výrobách, při nichž emise benzenu nepřesahuje přípustné expoziční limity) Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.);
(c) odpady) Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
3. V hračkách uváděných na trh nebo do oběhu nesmí koncentrace této látky převyšovat 5 mg/kg.
Integrovaný registr znečišťování (NV č. 368/2003 Sb.): ohlašovací prahy v kg/rok pro emise do ozduší = 1000, pro emise do vody = 200 jako BTEX, pro emise do půdy = 200 jako BTEX a pro přenosy mimo provozovnu = 2000 jako BTEX.
Mezinárodní úmluvy a legislativa
Protokol o těkavých organických látkách (VOC) k Mezinárodní úmluvě o znečištění ovzduší přesahujícím státní hranice (LRTAP). Více viz: http://www.unece.org/env/lrtap/vola_h1.htm.
Výstražné symboly
R věty
R 11 - Vysoce hořlavý, R 45 - Může vyvolat rakovinu, R 48/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici stykem s kůží a požívánímS věty
S 45 - V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení), S 53 - Zamezte expozici - před použitím si obstarejte speciální instrukceTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
62 | 71-43-2 | benzen | 1000 | 200 (jako BTEX) | 200 (jako BTEX) | 2000 (jako BTEX) | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
Vysvětlivky
Literatura
1) Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). 1997. Managing Hazardous Materials Incidents. Volume III – Medical Management Guidelines for Acute Chemical Exposures: Benzene. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service.
2) Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). 1997. Toxicological Profile for benzene. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service. 3) Hogan, J. F., Schrader, J. H. 1923: Benzol poisoning. Am. J. Pub. Health, 13, pp. 279 - 282.
3) EEA 2001: Late lesson from early warnings: the precautionary principle 1896 - 2000. Environmental issue report No 22. European Environment Agency Copenhagen 2001. (český překlad "Pozdní poučení z včasných varování: Princip předběžné opatrnosti 1896 - 2000" vydaný MŽP ČR v září 2002 v Praze).
Odkazy
1) http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts3.html (ToxFAQs for Benzene)
2) http://www.epa.gov/iris/subst/0276.htm (Profil benzenu v informačním systému US EPA - IRIS)