Stručná charakteristika
Sloučeniny cínu s uhlíkem nazýváme organickými sloučeninami cínu. Jde o člověkem vytvořené látky, které nacházejí uplatnění zejména jako stabilizátory při výrobě plastů. Do prostředí jsou organocíny uvolňovány při výrobě, použití a likvidaci. Organocíny mají významnou schopnost bioakumulace. Člověk může být organocínům vystaven vdechnutím, pozřením a kožním kontaktem. Toxické účinky organocínů závisí na konkrétní sloučenině. U lidí bylo po expozici sledováno podráždění kůže, očí, dýchací soustavy i trávicí soustavy. Organocíny působí negativně na nervovou soustavu a narušují hormonální systém. V extrémních dávkách může být jejich požití smrtelné. U zvířat byl sledován také negativní vliv na imunitní a reprodukční systém.
Organocíny najdeme v obalech potravin, plastových trubkách, jsou součástí pesticidů, barev, ochranných nátěrů i přípravků proti hlodavcům. Mezi nejnebezpečnější látky patří tributylcín, používaný jako složka ochranných nátěrů ponořených konstrukcí před růstem řas i jako prostředek na ochranu dřeva. Často kontaminují odpadní vody. V atmosféře jsou organocíny navázány na pevné částice, podléhají suchá a mokré depozici zpět na zemský povrch. V půdě jsou pevně fixovány. Ve vodě jsou vázány v sedimentech, nebo mohou vytvářet tenkou vrstvu u hladiny. Jako dobře rozpustné látky tvoří dle podmínek různé sloučeniny. Biodegradace je základní rozkladný proces organocínů, za nepřítomnosti vzduchu může být poločas rozpadu až několik let.
Podrobná charakteristika
Organické sloučeniny cínu (Sn) jsou člověk vytvořené, tedy v přírodě přirozeně nevznikající, látky obsahující cín a uhlík. Uplatnění nacházejí především jako stabilizátory při výrobě plastů (PVC). Organocíny najdeme v obalech potravin, plastových trubkách, jsou součástí pesticidů, barev, ochranných nátěrů i přípravků proti hlodavcům. Mezi nejnebezpečnější látky patří tributylcín, používaný jako složka před růstem řas chránicích nátěrů ponořených konstrukcí a vodárenských věžích i jako prostředek na ochranu dřeva proti hnilobě.
Dialkylcín je jeden z nejběžněji používaných stabilizátorů při výrobě bezbarvého a průhledného PVC.
Sloučeniny trifenylcínu nacházejí uplatnění ve fungicidních přípravcích určených pro brambory, cukrovou řepu, kávu, kakao, banány a některé ořechy.
Konkrétní chemické vlastnosti závisí na složení jednotlivých sloučenin.
Organické sloučeniny cínu jsou tetra-, tri-, di-, nebo mono organocíny, a lze je obecně zapsat takto:
tetra... R4Sn
tri... R3SnX
di... R2SnX2
mono... RSnX3
kde R = butyl, fenyl, otkyl, methyl a X = chlorid, fluorid, oxid, hydroxid, karboxylát, thiolát
Zařazení některých sloučenin cínu do skupin nebezpečnosti:
fluortrihexylcín (CAS 20153-50-8) - Xn, N
fluortripentylcín (20153-45-5) - Xn, N
tetracyklohexylcín (1449-55-4) - Xn, N
chlorcyklohexylcín (3091-32-5) - Xn, N
butyltricyklohexylcín (7067-44-9) - Xn, N
tributylcín a jeho sloučeniny - T, Xn, N
triethylcín a jeho sloučeniny - T+, N
trifenylcín a jeho sloučeniny - T, N
trimethylcín a jeho sloučeniny - T+, N
trioktylcín a jeho sloučeniny - Xi
tripropylcín a jeho sloučeniny - T, N
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Anorganický cín a jeho soli nejsou ve srovnání s organickými příliš toxické - málo se absorbují a rychle jsou vylučovány z těla. Organické sloučeniny cínu poškozují ledviny. Účinky tri- a tetrasubstituovaných sloučenin jsou toxičtější než v případě di- a monosubsituovaných. Trisubstituované sloučeniny mají specifický efekt na centrální nervovou soustavu, disubstituované sloučeniny nepoškozují nervový systém, ale způsobují záněty žlučovodu. Akutní expozice trimetyl- a trietylcínu může vést k podráždění kůže s následnými účinky na centrálním nervovém systému. Dochází k bolestem hlavy a poruchám vidění, zřídka ke konvulzím a kómatu. Intoxikace organickými sloučeninami cínu (tributylcín) vedly k dráždění sliznice nosu a konjunktivy, k hyperémii a hemoragii nosního septa a ke krvácení z nosu. Byly pozorovány akutní kožní popáleniny po kontaktu s roztoky chloridu dibutylcínu a tributylcínu.
Limity pro ovzduší
Limit pro ovzduší není stanoven.
Ostatní limity
Integrovaný registr znečišťování (NV č. 368/2003 Sb.): ohlašovací prahy v kg/rok pro emise do ozduší = nestanoven, pro emise do vody = 50, pro emise do půdy = 50 a pro přenosy mimo provozovnu = 50.
vyhláška 221/2004, kterou se stanoví seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno, k zákonu č. 356/2003 o chemických látkách a chemických přípravcích, stanovuje:
organocíničité sloučeniny se nesmí
- uvádět na trh pro použití jako látky nebo složky přípravků, které působí jako biocidy v nátěrových hmotách
- používat jako látky nebo složky přípravků, které jsou určeny pro úpravu průmyslových vod
- uvádět na trh nebo používat jako látky nebo složky přípravků, které působí jako biocidy k zabránění hnití způsobeného mikroorganismy, rostlinami nebo živočichy, a to
a) plavidel bez ohledu na jejich délku určených pro použití na moři a na vnitrozemských vodních cestách a plochách
b) klecí, plováků, sítí a jiných zařízení pro chov ryb a měkkýšů
c) jakéhokoliv zcela nebo částečně ponořeného zařízení
Mezinárodní úmluvy a legislativa
Nařízení EK č. 1213/2003, kterým se mění příloha I nařízení EP a Rady č. 304/2003 o vývozu a dovozu nebezpečných chemických látek (zařazení tributylcínu mezi sledované látky).
Výstražné symboly
R věty
R 21 - Zdraví škodlivý při styku s kůží, R 25 - Toxický při požití, R 36/37 - Dráždí oči a dýchací orgány, R 48/23/24 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním a stykem s kůží, R 48/23/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním, stykem s kůží a požívánímS věty
S 35 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny bezpečným způsobem, S 45 - V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení), S 60 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad, S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy, S 1/2 - Uchovávejte uzamčené a mimo dosah dětí, S 36/37/39 - Používejte vhodný ochranný oděv, ochranné rukavice a ochranné brýle nebo obličejový štítTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
69 | sloučeniny organocínu (jako celkové Sn) | 50 | 50 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech