Stručná charakteristika
Trichlorbenzeny jsou různé směsi tří izomerů trichlorbenzenu. Jedná se o člověkem vyrobené, těkavé a nehořlavé organické látky nacházející uplatnění při výrobě pigmentů a barviv např. v textilním průmyslu. V minulosti bylo hlavním zdrojem trichlorbenzenů masivní používání pesticidů s jejich obsahem, v současnosti jde o emise ze samotné výroby, textilního a chemického průmyslu. Trichlorbenzeny mají schopnost bioakumulace v potravních řetězcích. Člověk může být trichlorbenzenům vystaven vdechnutím, pozřením a kožním kontaktem. Po zasažení dochází k podráždění sliznic očí a dýchacích cest, pokožky, poškození jater a ledvin, k rozvoji anémie (chudokrevnosti). Existuje podezření na teratogenitu.
Od použití trichlorbenzenů jako insekticidů, rozpouštědel, chladicích kapalin i odmašťovacích prostředků se v EU upustilo. Trichlorbenzeny jsou těkavé látky, přispívající k tvorbě nebezpečného přízemního ozónu, které jsou v atmosféře relativně stabilní a schopné přenosu na velké vzdálenosti. V půdách jsou pevně vázány, ve vodě sedimentují.
Podrobná charakteristika
Jedná se o směs tří možných izomerů 1,2,3-trichlorbenzenu, 1,2,4-trichlorbenzenu a 1,3,5-trichlorbenzenu. Za normálních podmínek jsou to buď bezbarvé kapaliny, nebo pevné krystalické látky s intenzivní aromatickou vůní. Jsou málo rozpustné ve vodě, ale jsou dobře rozpustné v organických rozpouštědlech. Nejsou hořlavé, ale při zahřívání se rozkládají na toxické produkty. Jedná se o syntetické látky vyrobené a užívané člověkem. Vzhledem k jejich těkavosti jsou trichlorbenzeny řazeny do skupiny těkavých organických látek (VOC).
Trichlorbenzenů se používá při průmyslové výrobě barviv a pigmentů a v textilním průmyslu. Mezi jejich další využití je možné zařadit aplikaci jako pesticidy. Dříve byly trichlorbenzeny využívány v tropických oblastech jako insekticidy proti termitům. Následkem těchto aplikací se ale trichlorbenzeny objevily jako kontaminanty ve vodě, a proto se od těchto aplikací ustoupilo. Mezi další použití, která jsou ale dnes v zemích EU zakázána, můžeme zařadit: užití jako rozpouštědla, dielektrické kapaliny, součásti syntetických olejů, maziv a teplonosných kapalin, v odmašťovacích prostředcích, v prostředcích pro čištění usazovacích nádrží a v abrazivních přípravcích.
1,2,4-trichlorbenzen – bezbarvá kapalina, nerozpustná ve vodě. Je výchozí surovinou pro výrobu pesticidů, je jednou z hlavních složek odmašťovacích prostředků a lubrikantů, používá se jako rozpouštědlo a jako dielektrická kapalina.
1,2,3-trichlorbenzen – Bílá krystalická látka ve vodě nerozpustná. Meziprodukt a součást chladících a dielektrických kapalin, rozpouštědel, součást olejů a lubrikantů. Výchozí surovina výroby insekticidů a fungicidů.
1,3,5-trichlorbenzen - Bílá krystalická látka ve vodě nerozpustná. Meziprodukt a součást chladících a dielektrických kapalin, rozpouštědel, součást olejů a lubrikantů. Výchozí surovina výroby insekticidů a fungicidů.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Trichlorbenzeny jsou látky nebezpečné pro zdraví člověka. Do organismu mohou být vdechnuty a prostupují i pokožkou. Uvádí se, že u exponované osoby může dojít k následujícím projevům a rizikům: dráždění očí a pokožky; dráždění nosu, dýchacích cest a plic s následným kašlem a dušností; poškození jater a ledvin; poškození krevních buněk (anémie).
Hodnocení karcinogenity podle IARC
3 - neklasifikovatelná jako lidský karcinogenVýskyt v životním prostředí
Díky svým vlastnostem jsou trichlorbenzeny schopny šířit se na velmi dlouhé vzdálenosti, a tak ohrožovat globální ekosystém. Mají také schopnost bioakumulace. Jedná se o syntetické látky vyrobené a užívané člověkem, proto jejich přirozené (přírodní) zdroje neexistují.
Antropogenní zdroje této látky můžeme rozdělit na zdroje významné v minulosti, kdy byla tato látka využívána ve velkých množstvích - užívání jako insekticidu, rozpouštědel, dielektrických kapalin a úniky při dalších aplikacích, a na současné - úprava textilu, úniky při výrobě trichlorbenzenů, úniky při využívání trichlorbenzenů v průmyslu barviv a nátěrových hmot.
Zdroje znečištění vodního prostředí České republice podle Českého hydrometeorologického ústavu:
1,2,4-trichlorbenzen: Rhodia CR,s.r.o.; Mgr.Pavel Jursík – Alchimica; Spolek pro chemickou a hutní výrobu a.s. Ústí nad Labem
1,2,3-trichlorbenzen: Aliachem a.s.Synthesia Pardubice,Prakom a.s. Brno
1,3,5-trichlorbenzen: Konkrétní zdroj není znám
Trichlorbenzeny jsou látky obecně škodlivé pro životní prostředí. Jejich dopady lze rozdělit na lokální a globální. Trichlorbenzeny jsou díky svým vlastnostem látky velice toxické pro vodní organismy. Doba rozkladu v povrchových vodách je značně dlouhá. Lze mít oprávněné podezření, že jsou schopny bioakumulace v potravním řetězci. Některé studie uvádějí, že trichlorbenzeny mají tendenci se sorbovat na zemině a sedimentech, dlouho odolávat vymývání vodou, a tak setrvávat v životním prostředí. Vzhledem k těkavosti trichlorbenzenů je řadíme do skupiny VOC. Tyto látky mohou reagovat s dalšími polutanty přítomnými v ovzduší, a přispívat tak k tvorbě škodlivého přízemního ozonu, který ohrožuje zdraví obyvatelstva, zemědělské plodiny i některé stavební materiály.
Trichlorbenzeny jsou látky vyznačující se dostatečnou těkavostí a stabilitou, a proto mohou být v životním prostředí (ovzduší) transportovány na velmi dlouhé vzdálenosti. Trichlorbenzeny jsou navíc v atmosféře odbourávány pomalu (poločasy rozkladu v řádech týdnů až měsíců) a mohou se díky vypařování a redepozici po dlouhou dobu vyměňovat mezi zemským povrchem a atmosférou. Výše uvedené skutečnosti přispívají k tomu, že stopy trichlorbenzenů byly nalezeny i ve velmi odlehlých polárních oblastech naší planety. Na trichlorbenzeny se proto nahlíží jako na perzistentní organické polutanty.
Synonyma
Další názvy: 1,2,3-trichlorbenzen; 1,2,4-trichlorbenzen; 1,3,5-trichlorbenzen¬; invalon tc, pyrazol, TCB Z, TCB S 1,2,3-trichlorbenzen: vic-trichlorobenzene; 1,2,3-trichlorobenzene; 1,2,6-trichlorobenzene 1,2,4-trichlorbenzen: 1,2,4-trichlorobenzol; 1,2,5-Trichlorobenzene; 1,3,4-Trichlorobenzene; unsym-trichlorobenzene; Hostetex L-pec; 1,2,4-trichlorobenzene 1,3,5-trichlorbenzen: sym-trichlorbenzen; 1,3,5-trichlorobenzene; TCBLimity pro ovzduší
Limit pro ovzduší není stanoven.
Limity pro vodu
Povrchové vody:
Normy environmentální kvality pro útvary povrchových vod (nařízení vlády 401/2015).
NEK-RP: 0,4 µg/l, NEK-NPK: nepoužije se.
Suma trichlorbenzenů zahrnuje: 1,2,3-trichlorbenzen, 1,2,4-trichlorbenzen a 1,3,5-trichlorbenzen
Odpadní voda:
1. Trichlorbenzen (TCB) 1)
denní průměr 20 g/t, 2 mg/l b)
1.2 Výroba chlórbenzénu chlorací benzenu a/nebo jejich zpracování 3)
denní průměr 1 g/t, 0,1 mg/l b)
1.3 Ostatní průmyslová odvětví, výroby a neprůmyslové zdroje, s vypouštěním nad 3 kg/rok 4),5)
měsíční průměr 1 mg/l b)
denní průměr 2 mg/l b)
1.4 Použití trichlorbenzenu, s vypouštěním pod 3 kg/rok 4),5),6)
přípustná hodnota „p“ 1 mg/l b)
Přípustné hodnoty denních a měsíčních průměrů jsou nepřekročitelné hodnoty. Denní průměry se stanovují podle § 12 odst. 2. Měsíční průměry se stanoví na základě denních hodnot. Přípustná hodnota „p“ není roční průměr a může být v povolené míře překročena podle hodnot uvedených v příloze č. 5 k tomuto nařízení.
Podzemní voda:
1,2,4-trichlorbenzen: 0,99 μg/l - hodnota indikátoru* znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Limity pro půdu
1,2,3-trichlorbenzen - průmyslové plochy: 490 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 49 mg/kg sušiny.
1,2,4-trichlorbenzen - průmyslové plochy: 99 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 22 mg/kg sušiny.
1,2,4-trichlorbenzen - průmyslová území: 8,8 mg/m3, ostatní území: 2,1 mg/m3.
Limity pro odpady
Jsou uvedeny kategorie odpadů z Katalogu odpadů uvedeného v Příloze č. 1 vyhlášky č. 381/2001 Sb.,k zákonu č. 185/2001 Sb., o odpadech, které mohou trichlorbenzeny obsahovat:
04 01 03* Odpady z odmašťování obsahující rozpouštědla bez kapalné fáze
06 07 Odpady z výroby, zpracování, distribuce a používání halogenů a z chemických procesů zpracování halogenů
07 01 03* Organická halogenovaná rozpouštědla, promývací kapaliny a matečné louhy
07 01 07* Halogenované destilační a reakční zbytky
07 01 09* Halogenované filtrační koláče, upotřebená absorpční činidla
07 03 Odpady z výroby, zpracování, distribuce a používání organických barviv a pigmentů (kromě odpadů uvedených v podskupině 06 11)
16 05 08* Vyřazené organické chemikálie, které jsou nebo obsahují nebezpečné látky
15 01 10* Obaly obsahující zbytky nebezpečných látek nebo obaly těmito látkami znečištěné
16 07 09* Odpady obsahující jiné nebezpečné látky (Odpady z čištění přepravních a skladovacích nádrží a sudů, kromě odpadů uvedených ve skupinách 05 a 12)
Ostatní limity
Voda
Hlavním legislativním nástrojem ES upravujícím vypouštění trichlorbenzenu do vodního prostředí je Směrnice Rady 76/464/EHS o znečištění způsobeném určitými nebezpečnými látkami, vypouštěnými do vodního prostředí Společenství. Podle této směrnice náleží trichlorbenzen do Seznamu I, který obsahuje látky, které mají zhoubný účinek na vodní prostředí. Členské státy jsou povinny, dle čl. 2 směrnice, činit opatření na odstranění znečišťování vod trichlorbenzenem.
Mezní hodnoty emisních a imisních standardů pro trichlorbenzen a další opatření na snížení znečišťování vod trichlorbenzenem jsou stanoveny na komunitární úrovni samostatnou dceřinnou Směrnicí Rady 60/415/EHS o mezních hodnotách a jakostních cílech pro vypouštění trichlorbenzenu z výroby trichlorbenzenu dehydrochlorací hexachlorcyklohexanu a zpracování trichlorbenzenu, výroby a zpracování chlorbenzenu chlorací benzenu.
Trichlorbenzeny jsou rovněž uvedeny na Seznamu prioritních látek v oblasti vodní politiky (Příloha X Rámcové směrnice 2000/60/ES) a to jako prioritní nebezpečná látka. Opatření, která jsou členské státy povinny provést podle ustanovení této směrnice mají v konečném důsledku vést k zastavení vypouštění, emisí nebo úniků trichlorbenzenu do vodního prostředí. Podle čl. 11 odst. 3 písm. k), musí programy na odstranění znečišťování vod trichlorbenzenem být zahrnuty do programů opatření zpracovávaných pro jednotlivé oblasti povodí.
Limitní dávky
1,2,4-trichlorbenzen: Bakterie - LC 50 - 4 mg/l; řasy - LC 50 - 1,4 mg/l; korýši - LC 50 – 1,2 mg/l a ryby - LC 50 – 1,95 mg/l (http://hydro.chmi.cz/ojv2/htm/pasporty/chlorbenzeny/1,2,4-trichlorbenzen.htm)
1,2,3-trichlorbenzen: ryby - LC 50 – 0,99 mg/l (http://hydro.chmi.cz/ojv2/htm/pasporty/chlorbenzeny/1,2,3-trichlorbenzen.htm)Ohlašovací práh pro emise a přenosy (IRZ): Do ovzduší – 10 kg/rok; do vody (kg/rok) – nestanoveno; do půdy (kg/rok) – nestanoveno, ohlašovací práh mimo provozovnu - 1000 kg/rok; rizikové složky životního prostředí: ovzduší, voda Pracovní prostředí: V České republice platí pro koncentrace 1,2,4-trichlorbenzenu následující limity v ovzduší pracovišť: PEL – 15 mg.m-3, NPK – P – 35 mg.m-3.
Mezinárodní úmluvy a legislativa
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování vstoupila v platnost 5. května 1992 a tímto vstoupila v platnost pro tehdejší Českou a Slovenskou Federativní republiku. Podle odstavce čl. 4 mají smluvní strany zajistit, aby produkce nebezpečných odpadů byla snížena na minimum při zvážení sociálních, technologických a ekonomických hledisek. Dodatek I Úmluvy stanovuje kategorie odpadů, které mají být kontrolovány. Jejich seznam je uveden rovněž v příloze E10 Programů opatření. Sloučeniny fenolu včetně chlorovaných fenolů jsou uvedeny pod položkou Y39.
Výstražné symboly
R věty
R 22 - Zdraví škodlivý při požití, R 38 - Dráždí kůži, R 48/23/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním, stykem s kůží a požívánímS věty
S 2 - Uchovávejte mimo dosah dětí, S 23 - Nevdechujte plyny/dýmy/páry/aerosoly (příslušný výraz specifikuje výrobce), S 60 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad, S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy, S 37/39 - Používejte vhodné ochranné rukavice a ochranné brýle nebo obličejový štítTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
54 | 12002-48-1 | trichlorbenzeny (TCBs) | 10 | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech