Stručná charakteristika
Benzo(g,h,i)perylen je bílá nebo bezbarvá, krystalická látka patřící mezi polycyklické uhlovodíky (PAU). Benzo(g,h,i)perylen se běžně vyskytuje v černouhelném dehtu, naftě, asfaltu; jeho využití je však prakticky omezeno jen na laboratorní praxi. Jako ostatní PAU, i Benzo(g,h,i)perylen uniká do prostředí především při nedokonalém spalování organických látek (fosilní paliva aj.). Důležitým zdrojem je i doprava. Benzo(g,h,i)perylen se v prostředí nerozkládá a je schopen bioakumulace v potravních řetězcích. Benzo(g,h,i)perylen je řazen mezi teratogenní látky (poškozujíící lidský plod). Do organizmu se nejčastěji dostává vdechnutím, pozřením, nebo kožním kontaktem. Po akutní expozici dochází k poškození pokožky, očí, plic. Řadí se mezi perzistentní organické polutanty (POP).
Podrobná charakteristika
Benzo(g,h,i)perylen je polyaromatický uhlovodík (PAU) se šesti aromatickými kruhy ve své struktuře. Jde o bílou až bezbarvou ve vodě nerozpustnou krystalickou látku patřící mezi perzistentní organické polutanty (POP). Benzo(g,h,i)perylen se běžně vyskytuje v černouhelném dehtu, naftě, asfaltu; její využití je však prakticky omezeno jen na laboratorní praxi. Jako ostatní PAU, i Benzo(g,h,i)perylen uníká do prostředí především při nedokonalém spalování organický látek (fosilní paliva aj.). Dalšími zdroji jsou doprava, výroba hnliníků, nakládání s materiály obsahující PAU (asfalst, dehet, krytiny, nátěry) aj.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Pro člověka představuje benzo(g,h,i)perylen závažné riziko pro zdraví. Do organismu může vstoupit gastrointestinálním traktem, pokožkou i plícemi. Souhrnná toxikologická studie však nebyla provedena. Závažná je především jeho karcinogenita a teratogenita. Tyto vlastnosti byly prokázány v testech na zvířatech.
Hodnocení karcinogenity podle IARC
3 - neklasifikovatelná jako lidský karcinogenVýskyt v životním prostředí
Závažná je schopnost této látky přetrvávat v prostředí po dlouhou dobu v nezměněné formě, tj. perzistence. V zeminách s dostatečným množstvím kyslíku se udává poločas rozpadu 1,5 – 2 roky. Další nepříznovou vlastností je tendence k bioakumulaci a k šíření prostřednictvím potravního řetězce. Sorbuje se na tuhou částici a pomocí ní cirkuluje v ovzduší. Pyren v benzo(g,h,i)perylenu je možno ze 30% mineralizovat (tj. rozložit na jednoduché organické látky) tzv. fytoremediačním čištěním vod za pomoci kostřavy a prosa.
Synonyma
Benzo(ghi)perylen, HSDB 6177, NSC 89275, 1,12-Benzoperylen, 1,12-benzperylenLimity pro ovzduší
Pro polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) celkem platí obecný emisní limit 0,2 mg/m3 pro celkovou hmotnostní koncentraci těchto látek (dle Přílohy č.1 k vyhlášce č. 356/2002 Sb.).
Limity pro vodu
Pitná voda:
Pro pitnou vodu (dle vyhlášky pro pitnou vodu 252/2004 Sb. existuje limit pro polyaromatické uhlovodíky PAU, v rámci kterého je stanovován benzo(g,h,i)perylen. Suma PAU nesmí překročit 0,1 μg/l jako nejvyšší mezní hodnota. V rámci PAU se stanovuje kvantitativně následující specifické látky: benzo[b]fluoranthen, benzo[k]fluoranthen, benzo[ghi]perylen, indeno [1,2,3-cd]pyren.
Podzemní voda:
Indikátory znečištění pro polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) jsou stanoveny (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1) pro prioritní zástupce PAU dle doporučení USEPA, pro které jsou dostupné screeningové hodnoty RSL - ze 16 zástupců PAU dle USEPA nejsou indikátory znečištění stanoveny pro acenaftylen, fenantren a benzo(ghi)perylen.
Povrchová voda:
NEK-NPK: 8,2x10-3 µg/l
Limity pro půdu
Vyhláška 153/2016 Sb. stanoví v zemědělské půdě tzv. preventivní limity rizikových látek a prvků. Překročení těchto limitů může být za určitých podmínek rizikové a mělo by se v praxi promítnout do přijetí preventivních opatření (snížení vstupů rizikových látek do půdy).
ƩPAU 1 mg/kg sušiny
Indikační hodnota, při jejímž překročení může být ohroženo zdraví lidí a zvířat: 30 mg/kg sušiny (extrakce lučavkou královskou).
∑PAU - polycyklické aromatické uhlovodíky (antracen, benzo(a)antracen, benzo(b)fluoranthen, benzo(k)fluoranthen, benzo(a)pyren, benzo(ghi)perylen, fenantren, fluoranthen, chrysen, indeno(l,2,3-cd)pyren, naftalen, pyren)
Indikátory* znečištění pro polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) jsou stanoveny (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1) pro prioritní zástupce PAU dle doporučení USEPA, pro které jsou dostupné screeningové hodnoty RSL - ze 16 zástupců PAU dle USEPA nejsou indikátory znečištění stanoveny pro acenaftylen, fenantren a benzo(ghi)perylen.
Limity pro potraviny
V současnosti jsou stanoveny pouze limity celkového množství PAU v potravinách, a to: v jedlých olejích nejvýše 20 µg PAU/kg výrobku, přičemž jednotlivé látky nesmějí překročit množství 2 µg PAU/kg (podle vyhlášky 305/2004).
Ostatní limity
Integrovaný registr znečišťování prahové hodnoty pro úniky do vody: 1 kg/rok. prahová hodnota pro přenosy v odpadních vodách: 1 kg/rokv seznamu ohlašovaných látek do IRZ dle Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 ze dne 18.ledna 2006
Výstražné symboly
Tabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
91 | 191-24-2 | Benzo(g,h,i)perylen | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech