Stručná charakteristika
Alfa HCH je jedním ze šesti izomerů hexachlorcyklohexanu. V minulosti se využíval jako insekticid. HCH alfa průmyslově vzniká jako jeden z nechtěných vedlejších produktů při výrobě lindanu (gama HCH). Na každou tunu vyrobeného lindanu připadne 6 – 10 tun dalších izomerů HCH, včetně HCH alfa a beta. V přostředí se díky tomu vyskytují velké zásoby alfa a beta HCH.
Alfa HCH patří mezi perzistentní organické látky (POPs), dokáže se šířit životním prostředím až tisíce kilometre od svého zdroje, dlouhodobě přetrvává ve vodách obvzláště v chladnějších regionech (vysoké množství alfa HCH bylo zjištěno v Severním ledovém oceánu), hromadí se v tkánich živočichů a stává se tak součástí potravního řetězce. Alfa HCH je klasifikován jako potenciální karcinogen, poškozuje zdraví lidí, zatěžuje životní prostředí.
Některé izomery HCH, včetně lindanu, alfa a beta HCH, jsou na seznamu zakázaných látek Stockholmské úmluvy
Podrobná charakteristika
Hexachlorcyklohexan (HCH) je syntetická chemická látka existující v 6 chemických variantách, izomerech. Technický HCH je směsí izomerů - alfa (asi 65-70 %), beta (6-8 %), gama (12-15 %), delta (2-5 %), ostatní isomery tvoří asi 5-10 %. HCH byl vyráběn především díky svým insekticidním účinkům. Hojně se používal jako prostředek k hubení zvířecích a lidských parazitů i na ošetřování zemědělských a lesnických ploch. Nejsilnějším insekticidním účinkem disponuje izomer gama-HCH, který se v 99% čistotě nazývá lindan. Lindan byl často používán ve směsi s DDT; po jeho zákazu se i nadále několik let používal k moření osiva.
Technický HCH je bílá až nažloutlá látka velmi nepříjemného zápachu po zatuchlině, který byl i jednou z příčin brzkého opuštění od jeho použití v zemědělství (neplatilo pro lindan). HCH je relativně dobře a velmi snadno těká do atmosféry.
Technická směs izomerů HCH se v České republice v současnosti omezeně používá jako meziprodukt chemických výrob.
Historie výroby ve Spolaně Neratovice:
1961 - začátek výroby technického hexachlorcyklohexanu (HCH)
1965 - zahájení zpracování balastních izomerů
27. 1. 1967 - první požár výroby HCH
5. 8. 1968 - požár ve výrobě lindanu, poté byl lindan nadále zpracováván v Bratislavě
1968 - zastavení zpracování balastních izomerů
28. 10. 1972 - druhý požár výroby HCH, po něm již nebyla obnovena
Zbytky z výroby ve Spolaně byly vyvezeny do tělesa výsypky lomu Hájek u Ostrova nad Ohří, kde tak vytvořily dodnes nedořešenou ekologickou zátěž. Celá lokalita byla již několikrát sanována, z výsypky však nadále odtékají důlní vody se zvýšeným obsahem chlorovaných benzenů (HB) i HCH. V současnosti probíhá v místě lomu technicko-ekonomická studie, která ma za úkol stanovit nejvhodnější finální sanační metodu, která by měla být použita v průběhu roku 2017. Jedná se o uplatnění tzv. nekonvenčních metod na principu pasivní remediace, kde není potřeba stavba žádných ČOI, složité infrastruktury ani aplikaci různých chemických prostředků. Více informacích je možné získat z Novin Diamo, únor 2015 (http://www.diamo.cz/noviny-diamo/rocnik-2015/view-category).
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Alfa HCH je klasifikován jako potenciální karcinogen, poškozuje zdraví lidí, zatěžuje životní prostředí. Alfa a gama HCH jsou izomery HCH s nejvyšším neurotoxickým potenciálem. Z pokusu prováděných na hlodavců je zřejme, že alfa HCH způsobuje rakovinu jater, poškozuje imunitu. Epidemiologické studie dokládají zvýšený výskyt rakoviny prsu, hormonální poruchy vedoucí k neplodnosti, potratům.
Toxicita u potkanů (LD50) je stanovena na 177 mg/l.
Hodnocení karcinogenity podle IARC
2B - možná karcinogenní pro lidiLimity pro vodu
Pitná voda:
Pro pitnou vodu je nejvyšší mezní hodnota pro pesticidní látky 0,5 µg/l (Vyhláška č. 252/2004 Sb.).
Pro jednotlivé pesticidní látky je limit 0,1 µg/l (Vyhláška č. 252/2004 Sb.).
Podzemní voda:
alfa-HCH: 0,0062 μg/l
beta-HCH: 0,022 μg/l
gama-HCH: 0,036 μg/l
hodnota indikátorů znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Povrchové vody:
Normy environmentální kvality pro útvary povrchových vod (nařízení vlády 401/2015 Sb.).
NEK-RP: 0,02 µg/l, NEK-NPK: 0,04 µg/l
Normy environmentálni kvality (nařízení vlády 401/2015 Sb.) pro specifické znečišťující látky pro útvary povrchových vod a hodnoty přípustného znečištění povrchových vod užívaných pro vodárenské účely, vztahující se k místu odběru vody pro úpravu na vodu pitnou.
Přípustné znečištění pro účely § 31 zákona - roční průměr. Lindan NEK-RP: 0,01 µg/l
NEK-RP: norma environmentální kvality vyjádřená jako celoroční průměrná hodnota. Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech izomerů. Pro každý daný útvar povrchových vod se použitím NEK-RP rozumí, že aritmetický průměr koncentrací naměřených v různých časech průběhu roku v žádném reprezentativním monitorovacím místě ve vodním útvaru nepřekračuje dotyčnou normu.
NEK-NPK: norma environmentální kvality vyjádřená jako nejvyšší přípustná hodnota je nepřekročitelná. Není-li NEK-NPK stanovena nejvyšší přípustné hodnoty se nepoužijí.
Odpadní vody:
1. Hexachlorcykohexan (HCH)2)
měsíční průměr 2 g/t, 2 mg/l b),c)
denní průměr 4 g/t, 4 mg/l b),c)
1.2 Extrakce lindanu4) 5)
denní průměr 8 g/t, 4 mg/l b),c)
1.3 Výroba HCH s extrakcí lindanu3)
denní průměr 10 g/t, 4 mg/l b),c)
1.4 Zpracování lindanu6),7)
měsíční průměr 0 g/t, 0 mg/l b),c)
denní průměr 0 g/t, 0 mg/l b),c)
Limity pro půdu
Vyhláška 153/2016 Sb. stanoví v zemědělské půdě tzv. preventivní limity rizikových látek a prvků. Překročení těchto limitů může být za určitých podmínek rizikové a mělo by se v praxi promítnout do přijetí preventivních opatření (snížení vstupů rizikových látek do půdy). HCH (∑α+β+γ): 0,01 mg/kg sušiny.
Indikační hodnota, při jejímž překročení může být ohroženo zdraví lidí a zvířat: 1 mg/kg sušiny (extrakce lučavkou královskou).
Hodnoty indikátorů* znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
alfa-HCH: průmyslové plochy: 0,27 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,077mg/kg sušiny.
beta-HCH: průmyslové plochy: 0,96mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,27 mg/kg sušiny.
gama-HCH: průmyslové plochy: 2,1 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,52 mg/kg sušiny.
Mezinárodní úmluvy a legislativa
Výstražné symboly
R věty
R 21 - Zdraví škodlivý při styku s kůží, R 25 - Toxický při požití, R 40 - Podezření na karcinogenní účinky, R 48/23/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním, stykem s kůží a požívánímS věty
S 22 - Nevdechujte prach, S 45 - V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení), S 60 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad, S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy, S 1/2 - Uchovávejte uzamčené a mimo dosah dětí, S 36/37 - Používejte vhodný ochranný oděv a ochranné rukaviceTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
44 | 608-73-1 | 1,2,3,4,5,6-hexachlorcyklohexan (HCH) | 10 | 1 | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
Vysvětlivky
Smyslem indikátorů znečištění je indikace míst s přítomností chemických látek vyžadující další zkoumání a hodnocení, zda výskyt škodliviny nereprezentuje riziko pro lidské zdraví. Obecně platí, že v místech, kde jsou koncentrace chemických látek nižší než hodnoty indikátorů, není další zkoumání vyžadováno.
Toto pravidlo neplatí pro: 1) významné plošně zvýšené koncentrace hodnocené chemické látky, které nepřekračují hodnotu indikátoru znečištění, 2) případy překročení příslušných legislativních ukazatelů (i když nebyla překročena hodnota indikátoru znečištění, 3) případy významného rizika nepříznivého vlivu na ekosystémy. V případech, kdy je prioritou ochrana ekosystému, je kromě indikátorů znečištění možné aplikovat jiné indikační hodnoty relevantní pro hodnocení ekologických rizik.