Stručná charakteristika
Chlordekon je organochlorový insekticid svými vlastnostmi velmi podobný mirexu a DDT. Chlordekon je zakázanou látkou na seznamu 12 nejnebezpečnějších perzistentních organickcýh látek Stockholmské úmluvy. Chlordekon je vysoce bioakumulativní v rámci potravních řetězců, postiženy jsou především vodní organizmy. Člověk může být chlordekonu vystaven vdechováním, pozřením, nebo kožním kontaktem. V organizmu se rychle vstřebává, váže se na tukovou tkáň, cílovým orgánem jsou především játra. Akutně způsobuje podráždění kůže a sliznic. Chronická expozice má vliv na imunitní systém, nervovou soustavu, správnou funkci jater a endokrinní systém (hormony). U zvířat byl popsán výskyt rakoviny jater, ledvin a nadledvin. Chlordekon je řazen do 2B kategorie IARC (možný lidský karcinogen).
Jedná se o uměle vytvořenou látku, na trh poprvé uvedenou v USA v roce 1958. Chlordekon byl v minulosti hojně používán na hmyzí škůdce banánovníku, tabáku a citrusů. Uplatnění nalezl i jako prostředek k hubení roztočů, cvrčků, hlemýžďů, jako prekurzor dalších insekticidů i jako fungicid. Do roku 1975 bylo jen v USA vyrobeno přes 1,5 milionu kg této látky. Do prostředí pronikal především při použití, ale i výrobě, skladování, nebo nevhodné likvidaci. V prostředí prakticky nedegraduje. Z atmosféry se dostává spolu s pevnými částicemi zpět na zem. V půdě je pevně vázán, ve vodě sedimentuje. Je možný jeho částečný odpar do ovzduší.
Podrobná charakteristika
Chlordekon (1,2,4,5,6,7,8,8,9,10-dekachlorpentacyklo[5.3,0.02,6.04,10.05,9]dekan-3-on) je organochlorinový insekticid svými vlastnostmi velmi podobný mirexu a DDT. Za normálních podmínek jde o nahnědlou až žlutou krystalickou látku, jen málo rozpustnou ve vodě. Dobře se rozpouští v ketonech a alkoholech. Bod tání je 350 °C. Technický chlordecon obsahuje 88 až 99 % chlordeconu, 3,5 – 6,0 % vody a 0,1 % hexachlorcyklopentadienu. Přípravek může být ve formě smáčivého prášku, emulgovaného koncentrátu anebo prachu.
Chlordekon byl v minulosti hojně používán na hmyzí škůdce banánovníku, tabáku a citrusů. Uplatnění nalezl i jako prostředek k hubení roztočů, cvrčků, hlemýžďů, jako prekurzor dalších insekticidů také jako fungicid.
Chlordekon byl poprvé syntetizován v USA, na trh byl uveden v roce 1958. V USA se směl používat do roku 1978, kdy přišel díky svým nebezpečným vlastnostem o registraci. V tomto období bylo v USA vyrobeno přes 1,5 milionu kg této látky. Od roku 2012 je v příloze A Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách, v zemích úmluvy je tedy přísně zakázán. České republice nebyl nikdy vyráběn ani používán.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Poškozuje imunitní a reprodukční systém. Je zařazen mezi potenciálně rakovinotvorné látky.
U pracovníků vystavených vysokým koncentracím chlordekonu po delší období (více jak jeden rok) se projevilo poškození nervové soustavy, kůže, jater a mužských reprodukčních orgánů. Tito pracovníci byli pravděpodobně vystaveni především kontaktu s chlordekonem na dotek, ovšem nelze vyloučit ani inhalační cestu či požití určitého množství.
Studie na zvířatech prokázaly stejný efekt, jaký byl popsán u lidí. Kromě toho se u nich projevil negativní vliv na ledviny, poruchy rozmnožování, vývojové vady a omezená schopnost samiček rozmnožovat se. Zůstává otázkou, zda se poslední tři popsané vlivy mohou projevit také při působení látky na lidi.
Hodnocení karcinogenity podle IARC
2B - možná karcinogenní pro lidiVýskyt v životním prostředí
V přírodě se rozkládá velice pomalu a může přetrvávat v prostředí i řadu let. Nerozpouští se ve vodě, ale může se vázat v půdě a na sedimenty. Kumuluje se v živočišných tucích.
Synonyma
KeponeLimity pro ovzduší
Limit pro ovzduší není stanoven.
Limity pro vodu
Pitná voda:
0,1 ug/l (nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro pesticidní látku (jednotlivou) (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
0,5 ug/l (nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro součet všech pesticidních látek (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
Balená voda:
0,025 ug/l (platí pro jednotlivé pesticidní látky (vyhl. č. 275/2004 Sb.)
Podzemní voda:
0,0030 μg/l - hodnota indikátoru znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Limity pro půdu
Limitní hodnoty chlorovaných organických pesticidů pro zemědělskou půdu (vyhl. č. 13/1994 Sb.):
Jednotlivé: 0,01 mg/kg sušiny
Celkem (součet všech chlorovaných organických pesticidů): 0,1 mg/kg sušiny.
Hodnoty indikátorů znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslové plochy: 0,17 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,049 mg/kg sušiny.
Limity pro odpady
50 mg/kg (max. přípustná koncentrace v opadu (NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 1195/2006, kterým se mění příloha IV nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 850/2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách)
*5 000 mg/kg (NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 172/2007, kterým se mění příloha V nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 850/2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách)
*Tento limit se uplatní výhradně na skládky nebezpečného odpadu a nevztahuje se na trvalé podzemní uskladňovací prostory pro nebezpečné odpady, včetně solných dolů a vztahuje se na:
ODPADY Z TEPELNÝCH PROCESŮ;
STAVEBNÍ A DEMOLIČNÍ ODPADY (VČETNĚ VYTĚŽENÉ ZEMINY Z KONTAMINOVANÝCH MÍST);
ODPADY ZE ZAŘÍZENÍ PRO NAKLÁDÁNÍ S ODPADY, Z ČISTÍREN ODPADNÍCH VOD UMÍSTĚNÝCH MIMO MÍSTO JEJICH VZNIKU A Z PŘÍPRAVY VODY PRO LIDSKOU SPOTŘEBU A VODY Z PRŮMYSLOVÉHO POUŽITÍ.
Limity pro potraviny
Nařízení Evropské komise 149/2008 uvádí v příoze 3. dočasné maximální reziduální limity (MRL) u celé řady rostlinných a živočišných produktů, např:
citrusové plody: 0,02 mg/kg
ořechy ze stromů: 0,01 - 0,02 mg/kg
Mezinárodní úmluvy a legislativa
POPs protokol k LRTAP konvenci.
Překročení limitů kategorie A v zeminách (a podzemních vodách) se podle Metodického pokynu MŽP ze dne 3. 7. 1996 posuzuje jako znečištění příslušné složky životního prostředí vyjma oblastí s přirozeným vyšším obsahem sledovaných látek.
Překročení limitů B se posuzuje jako znečištění, které může mít negativní vliv na zdraví člověka a jednotlivé složky životního prostředí a které vyžaduje další opatření.
Překročení limitů C představuje znečištění, které může znamenat významné riziko ohrožení zdraví člověka a složek životního prostředí.Překročení limitu C zároveň vyžaduje dekontaminaci území pro daný účel.
Výstražné symboly
R věty
R 40 - Podezření na karcinogenní účinky, R 23/24/25 - Toxický při vdechování, styku s kůží a při požití, R 48/23/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním, stykem s kůží a požívánímS věty
S 2 - Uchovávejte mimo dosah dětí, S 22 - Nevdechujte prach, S 45 - V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení), S 60 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad, S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy, S 36/37 - Používejte vhodný ochranný oděv a ochranné rukaviceTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
29 | 143-50-0 | chlordecon | 1 | 1 | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
Vysvětlivky
*Překročení limitů kategorie A v zeminách (a podzemních vodách) se podle Metodického pokynu MŽP ze dne 3. 7. 1996 posuzuje jako znečištění příslušné složky životního prostředí vyjma oblastí s přirozeným vyšším obsahem sledovaných látek.
Překročení limitů B se posuzuje jako znečištění, které může mít negativní vliv na zdraví člověka a jednotlivé složky životního prostředí a které vyžaduje další opatření.
Překročení limitů C představuje znečištění, které může znamenat významné riziko ohrožení zdraví člověka a složek životního prostředí.Překročení limitu C zároveň vyžaduje dekontaminaci území pro daný účel.
Literatura
1) Holoubek, I. et al. 2003/2005: Úvodní národní inventura persistentních organických polutantů v České republice. Projekt GF/CEH/01/003: ENABLING ACTIVITIES TO FACILITATE EARLY ACTION ON THE IMPLEMENTATION OF THE STOCKHOLM CONVENTION ON PERSISTENT ORGANIC POLLUTANTS (POPs) IN THE CZECH REPUBLIC. TOCOEN, s.r.o., Brno v zastoupení Konsorcia RECETOX - TOCOEN & Associates, TOCOEN REPORT No. 249, Brno, srpen 2003. Verze 2003, doplněna 2005.
Odkazy
1) http://www.inchem.org/documents/hsg/hsg/hsg041.htm Profil chlordekonu na stránkách IPCS.
2) http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts66.html#bookmark02 Profil mirexu a chlordekonu na stránkách ATSDR.