Stručná charakteristika
Fenson je v současnosti v EU neautorizovaný organofosfátový pesticid - akaricid (proti roztočům). V pokusech na zvířatech bylo po dlouhodobé expozici vysokým dávkám sledováno zvětšení a ztučnění jaterní tkáně.
Fenson, vlastním chemickým jménem 4-chlorfenyl-benzensulfonát, se používal jako pesticid k hubení roztočů (akaricid).
Podrobná charakteristika
Fenson, chemickým názvem 4-chlorfenyl-benzensulfonát, byl v minulosti používaný akaricid. Stejně jako DDT, patří fenson do skupiny organofosfátových petsticidů. Za normálních podmínek se jedná o bezbarvou krystalickou látku, částečně rozpustnou ve vodě i organických rozpouštědlech. Při jeho hoření vznikají jedovaté plyny (chlorovodík, oxidy síry).
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Při delší expozici může podle pokusů na zvířatech způsobit histologické změny v játrech a ledvinách. Účinky na člověka nebyly sledovány.
Synonyma
4-chlorophenyl benzenesulfonate, 4-chlorophenylbenzenesulfonic acid ester, CPBS, Fenson (aka fenizon), Murvesco, p-chlorophenyl benzenesulfonate, trifensonLimity pro ovzduší
Není stanoven žádný limit.
Limity pro vodu
Pitná voda:
0,1 ug/l (nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro jednotlivou pesticidní látku (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
0,5 ug/l (nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro součet všech pesticidních látek (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
Balená voda:
0,025 ug/l (platí pro jednotlivé pesticidní látky (vyhl. č. 275/2004 Sb.)
Limity pro půdu
Limitní hodnoty chlorovaných organických pesticidů pro zemědělskou půdu (vyhl. č. 13/1994 Sb.):
Jednotlivé: 0,01 mg/kg sušiny
Celkem (součet všech chlorovaných organických pesticidů): 0,1 mg/kg sušiny.
Limity pro potraviny
Potraviny rostlinného původu:
0,1 mg/kg (limit pro čaj a chmel (vyhl. 381/2007 Sb.)
0,01 mg/kg (ostatní potraviny rostlinného původu (vyhl. 381/2007 Sb.)
Potraviny živočišného původu:
0,05 mg/kg (maso, drůbeží maso, včetně tuku a vnitřností, masné výrobky, mléko, mléčné výrobky, vejce, vaječné výrobky (vyhl. 381/2007 Sb.)
Nařízení Evropské komise č. 149/2008 uvádí maximální reziduální limity (MRL) i u jiných rostlinných a živočišných produktů.
Mezinárodní úmluvy a legislativa
Překročení limitů kategorie A v zeminách (a podzemních vodách) se podle Metodického pokynu MŽP ze dne 3. 7. 1996 posuzuje jako znečištění příslušné složky životního prostředí vyjma oblastí s přirozeným vyšším obsahem sledovaných látek.
Překročení limitů B se posuzuje jako znečištění, které může mít negativní vliv na zdraví člověka a jednotlivé složky životního prostředí a které vyžaduje další opatření.
Překročení limitů C představuje znečištění, které může znamenat významné riziko ohrožení zdraví člověka a složek životního prostředí.Překročení limitu C zároveň vyžaduje dekontaminaci území pro daný účel.