Stručná charakteristika
1,1,2,2-tetrachlorethan je umělá, organická látka v minulosti používaná jako silné organické rozpouštědlo v různých čistících, odmašťovacích a odrezovacích přípravcích. V současnosti je jeho použití silně omezeno, tetrachlorethan se uplatňuje jen jako meziprodukt při výrobě jiných chlorovaných organických sloučenin, či jako speciální rozpouštědlo ve farmacii. Do prostředí se tetrachlorethan dostává především díky chemickému průmyslu. Tetrachlorethan je toxický pro vodní organizmy, bioakumulace není u této látky popsaná. Při vdechování dochází k poškození především plicní tkáně, po pozření dochází k poklesu krevního tlaku, poruchám dechu, bezvědomí. 1,1,2,2-tetrachlorethan je podle IARC považován za podezřelý lidský karcinogen – 2B (rakovina jater). V EU spadá pod regulaci nařízení REACH.
Za normálních podmínek je 1,1,2,2-tetrachlorethan kapalná látka, charakteristická svým pronikavým sladkým zápachem. Do 70. let minulého století byl tetrachlorethan rovněž používán jako pesticid. Jde o silně těkavou látku; v půdě i vodě se jen obtížně rozkládá, většina se odpaří zpět do atmosféry, nebo podlehne hydrolytickému rozkladu. V atmosféře degraduje v řádech desítek dnů. Při rozkladu tetrachlorethanu dochází k uvolňování chlóru, do stratosféry k ozónové vrstvě se však dostává jen zlomek této látky.
Podrobná charakteristika
1,1,2,2-tetrachlorethan je syntetická, chlorovaná, organická látka. Za normálních podmínek se jedná o světlehnědou vazkou kapalinu s pronikavým zápachem připomínajícím chloroform. 1,1,2,2-tetrachlorethan není příliš hořlavý, při jeho oxidaci však vznikají nebezpečné plyny jako fosgen a chlorovodík.
V minulosti byla tato látka používaná jako silné organické rozpouštědlo. Uplatnění tetrachlorethan nalezl v čistících a odmašťovacích prostředcích, barvách, odstraňovačích rzi, v nátěrech a lacích, ve fotografických filmech i jako činidlo pro extrakci olejů a tuků. Do 70. let minulého století byl používán také jako pesticid. Většina těchto použití je nyní zakázána. Přesné údaje o jeho současné aplikaci nejsou příliš dostupně. 1,1,2,2-tetrachlorethan je stále důležitým meziproduktem syntézy jiných chlorovaných organických sloučenin (trichlorethylenu, tetrachlorethylenu a 1,2-dichlorethylenu), v omezené míře může být používán jako speciální rozpouštědlo ve farmacii a kosmetickém průmyslu.
V EU je 1,1,2,2-tetrachlorethan součástí přílohy XVII nařízení REACH (omezení používání, uvádění na trh).
Účinky na zdraví lidí a zvířat
1,1,2,2-tetrachloroetan neohrožuje životy lidí, pokud není v množství několika lžic záměrně nebo nešťastnou náhodou jednorázově vypit nebo pokud není ve větším množství (1 kbelík) vylit na člověka, takže je vdechnut a dostane se i na kůži. Vdechnutí vysoce koncentrovaných výparů 1,1,2,2-tetrachloroetanu (takové, kdy člověk cítí nepříjemný nasládlý zápach) může způsobovat pocit únavy, zvracení, závratě a upadnutí do bezvědomí. Většina lidí se začne cítit lépe, když se dostane na čerstvý vzduch. Vdechnutí nebo vypití menšího množství může způsobit poškození jater, bolesti žaludku nebo závratě, ale v takovém případě musí jít o dost velké množství k tomu, aby člověk látku ucítil anebo musí ponořit ruce do této chemikálie na delší dobu. Dlouhodobá expozice poškozuje játra (žloutenka, zvětšení jater), centrální nervový systém (bolesti hlavy, třes, závrať, únava, podrážděnost, nespavost), orgány krvetvorby a gastrointestinální trakt (bolesti břicha, zvracení, ztráta chuti k jídlu). Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (The International Agency for Research on Cancer - IARC) není 1,1,2,2-tetrachlorethane klasifikován jako karcinogen pro lidi, zatímco Environmental Protection Agency (EPA) ho klasifikuje jako možný karcinogen pro lidi (způsobuje rakovinu jater u myší).
Hodnocení karcinogenity podle IARC
3 - neklasifikovatelná jako lidský karcinogenVýskyt v životním prostředí
Synonyma
tetrachlorid acetylenu, dichlor-2,2-dichlorethan, s-tetrachlorethan, TCE, tetrachlorethan, sym-tetrachlorethanLimity pro ovzduší
Emisní limit:
Pro těkavé organické látky (VOC) platí obecný emisní limit 50 mg/m3 pro celkovou hmotnostní koncentraci těchto látek (vyhláška č. 356/2002 Sb.).
Limity v odpadním plynu:
Při hmotnostním toku emisí vybraných znečišťujících látek (včetně 1,1,2,2-tetrachlorethanu) vyšším než 0,1 kg/h nesmí být překročena úhrnná hmotnostní koncentrace 20 mg/m3 těchto znečišťujících látek v odpadním plynu (podrobnosti ve vyhlášce 356/2002, příloha 1).
Imisní limit:
Imisní limit ani referenční koncentrace pro tuto látku nejsou stanoveny.
Limity pro vodu
Povrchová voda:
Limit není stanoven.
Podzemní voda :
0,066 μg/l - hodnota indikátoru* znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Limity pro půdu
Limitní hodnoty pro alifatické chlorované uhlovodíky pro zemědělskou půdu (vyhl. č. 13/1994 Sb.):
Jednotlivé: 0,1 mg/kg sušiny
Celkem (součet všech chlorovaných alifatických uhlovodíků): 0,1 mg/kg sušiny.
Hodnoty indikátorů znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslové plochy: 2,8 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,56 mg/kg sušiny.
Hodnoty indikátorů znečištění půdního vzduchu dle pokynů MŽP (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslová území: 0,21 mg/m3, ostatní území: 0,042 mg/m3.
Ostatní limity
Vyhláška 540/2006 Sb., že 1,1,2,2-tetrachlorethan patří mezi látky, které se nesmějí používat v látkách a přípravcích, které jsou určeny k prodeji spotřebitelům nebo které se používají plošně k čistění povrchů a čistění textilních výrobků v koncentracích 0,1 % hmot. nebo větších.
Integrovaný registr znečišťování:
Ohlašovací práh pro přenosy do ovzduší: 50 kg/rok
Ohlašovací práh pro přenosy mimo provozovnu: 1000 kg/rok
Výstražné symboly
R věty
R 24/25 - Toxický při styku s kůží a při požití, R 50/53 - Vysoce toxický pro vodní organismy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředíS věty
S 38 - V případě nedostatečného větrání používejte vhodné vybavení pro ochranu dýchacích orgánů, S 45 - V případě nehody, nebo necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (je-li možno, ukažte toto označení), S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listy, S 1/2 - Uchovávejte uzamčené a mimo dosah dětíTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
56 | 79-34-5 | 1,1,2,2-tetrachlorethan | 50 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
Vysvětlivky
Smyslem indikátorů znečištění je indikace míst s přítomností chemických látek vyžadující další zkoumání a hodnocení, zda výskyt škodliviny nereprezentuje riziko pro lidské zdraví. Obecně platí, že v místech, kde jsou koncentrace chemických látek nižší než hodnoty indikátorů, není další zkoumání vyžadováno.
Toto pravidlo neplatí pro: 1) významné plošně zvýšené koncentrace hodnocené chemické látky, které nepřekračují hodnotu indikátoru znečištění, 2) případy překročení příslušných legislativních ukazatelů (i když nebyla překročena hodnota indikátoru znečištění, 3) případy významného rizika nepříznivého vlivu na ekosystémy. V případech, kdy je prioritou ochrana ekosystému, je kromě indikátorů znečištění možné aplikovat jiné indikační hodnoty relevantní pro hodnocení ekologických rizik.
Odkazy
ATSDR – Agency for Toxic Substances and Disease Registry – Toxikologický profil pro 1,1,2,2-tetrachlorethan
Integrovaný registr znečišťování – 1,1,2,2-tetrachlorethan
International Programme on Chemical Safety - 1,1,2,2-tetrachlorethan
United States Environmental Protection Agency (EPA):http://www.epa.gov/ogwdw/ccl/pdfs/reg_determine2/report_ccl2-reg2_supportdocument_ch11_1122tce.pdf