Danajský dar, tak by se dalo nazvat navrácení hospodářských budov v Klatovech - Lubech v restituci rodině původních majitelů. Stát jim budovy v padesátých letech 20. století vzal a v devadesátých je dostali zpět, ale nepoužitelné. Skladovalo se v nich totiž DDT, atrazin, lindan, endosulfan a celá řada dalších pesticidů. Budovy jimi doslova prosákly. Kontaminovaná byla i podzemní voda a půda v okolí budov. V domě přes dvůr přitom po celou dobu bydlela rodina Rychtaříkových - dědiců hospodářského stavení.
Příběh skladu
Kdybyste si půjčili šaty a ušpinili je, asi by vám připadalo normální dát je před vrácením do čistírny. Stát ani Agrochemický podnik, od kterého získali Rychtaříkovi budovy v restituci zpět, to za normální nepovažovaly. A tak se až do října roku 2010 dalo říci, že v obci Luby stojí jedy promořené hospodářské stavení a čeká na vyčištění, které bude stát miliony korun.
Majitelé, kteří znečištění nezpůsobili, se v roce 2003 obrátili se žádostí o pomoc na sdružení Arnika. Doufáme s nimi, že se nakonec podaří zamořené stavení vyčistit. Od roku 2003 jsme zadali řadu rozborů a v roce 2007 pak souhrnnou studii. Na jejich základě se podařilo přesvědčit Plzeňský kraj, aby zadal zpracování rizikové analýzy, jež jediná mohla posloužit jako vstupní informace pro žádost o dotaci na vyčištění bývalého skladu z evropských fondů. Toho se nakonec podařilo dosáhnout a za peníze získané z Operačního programu pro životní prostředí (tedy fondů EU) zahájila firma Dekonta v říjnu 2010 práce na dekontaminaci celého objektu. Alespoň jeden případ s dobrým koncem, byť se zbytkovým znečištěním se bude toto místo ještě pár let potýkat. Taková už je podstata POPs, ke kterým patří DDT anebo lindan, jimiž byly objekty v Klatovech – Lubech a jejich okolí zamořeny.