Lidé tančí a zpívají, chamtiví investoři tady nejsou vítáni, říká ke zrušeným elektrárnám bosenská ekoložka

31.3.2019 - KRUŠČICA | Články
Radost obyvatel Kruščice a ekologů z Banja Luky
FOTO: Markéta Šedivá / Arnika
V prosinci došlo k průlomu v jedné z bedlivě sledovaných kauz bosenské divoké výstavby vodních elektráren. Kantonální soud ve Novém Travniku vyhověl námitkám obyvatel vesnice Kruščica a zrušil dvěma plánovaným přehradám na stejnojmenné řece všechna potřebná povolení. Místní tak dosáhli málo vídaného úspěchu, který pomalu proměňuje společenské vnímání občanského aktivismu, říká Jelena Ivanić z banjaluckého Centra pro životní prostředí. "Změna je možná. Je důležité být jednotný, statečný a vytrvalý," vysvětluje.

Seznamte se strážci řeky Kruščice objektivem fotografky Markéty Šedivé.


Jak lidé z Kruščice přijali zprávu o pozitivním rozhodnutí novotravnického soudu?
Jsou samozřejmě nesmírně šťastní, slaví to svým osobitým způsobem – písněmi a tancem. Hlavně jsou rádi, že v případu konečně došlo k posunu vpřed a jsou vděčni všem občanským organizacím, podporovatelům i novinářům, kteří jim pomohli bojovat za jejich řeku. Zároveň si uvědomují, že to ještě není konec, je to ale obrovský krok kupředu.

Co pro ně verdikt znamená po tolika měsících odporu?
V první řadě velkou satisfakci, konečně můžou jít domů a vrátit se do normálního života poté, co více než 300 dnů 24 hodin denně hlídali most na příjezdové cestě k řece, aby se zabránilo výstavbě.

Kauza ale ještě není uzavřená, jak jsi prve zmínila. V jaké situaci se tedy nachází?
Všechna povolení pro stavbu obou přehrad na řece jsou nyní zrušena. Investoři nicméně ještě mohou podat proti verdiktu odvolání a pak případně požádat o povolení znova. Nově by ale museli projekty řádně konzultovat se všemi zúčastněnými stranami, v první řadě s místní komunitou a zapojit ji do rozhodovacích procesů od začátku.

Takže řeka Kruščica ještě není úplně mimo ohrožení?
Ještě ne, ale myslím, že brzy bude. Kromě zastavení těch dvou stávajících projektů dostali i ostatní investoři jasný signál, že tam nejsou vítáni.

Jelena Ivanić: "Peníze vodu nenahradí, naši politici rozprodávají vlastní zemi."


Dokážeš odhadnout, co můžeme v Kruščici očekávat, jaký bude nejbližší vývoj?
Odhadnout asi ne. Všichni kauzu bedlivě sledujeme a vyčkáváme na konečný výsledek občanskoprávního řízení týkajícího se koncesí. Doufáme, že dopadne v náš prospěch a že budou definitivně zrušeny.

Jak se změnil život místních lidí, mimo samotnou šestnáctiměsíční blokádu?
Obyvatelé vesnice se teď více zajímají o veřejné otázky. Poznali, že mají právo na některé služby a možnosti v oblasti rozvoje infrastruktury, pro zvýšení kvality života. Jejich snem je využít turistický potenciál okolní přírody, podobně jako tomu bylo v bývalé republice (Jugoslávie - pozn. Arniky). Kruščický obecní úřad je dost aktivní, stejně jako místní ekologické sdružení „Bistro“, které vzniklo minulý rok během protestů.

I když Kruščica není první takový případ, jsou podobné happy-endy na bosenských řekách výjimečností. Jak důležitá je tahle kauza pro další podobné spory? Mohla by v budoucnu sloužit jako určitý precedens a ukázka ekologického aktivismu?
O Kruščici se hodně mluvilo v médiích. Určitě to dodá dalším lidem odvahu odvahu stát si za divokými řekami a uvědomit si, že změna je možná. Je důležité být jednotný, statečný a vytrvalý a být schopen rozpoznat a překonat různé překážky, které stojí v cestě. Už teď tenhle případ motivuje další skupiny obyvatel a lidé z Kruščice je při protestech a vyjednávání veřejně podporují.

 
Jelena-Ivanic-2b

Jelena Ivanić se narodila v roce 1987 ve městě Novi Grad.
Vystudovala ekologii a ochranu životního prostředí na Univerzitě v Banja Luce.
Dlouhodobě se věnuje dobrovolnictví, organizaci osvětových seminářů
a výchově mládeže v otázkách ochrany životního prostředí.
Centru pro životní prostředí se zabývá tématem energetiky a změny klimatu.

 

Kruščica slaví! Soud odebral elektrárnám i zbývající povolení
Obyvatelé Kruščice svolali pokojný protest proti kontroverzním přehradám
Rok strážců řeky. V Bosně lidé demonstrují už 365 dní
Vítězství bosenské vesničky: vodní elektrárny přišly o povolení
Kruščica – neobyčejné ženy bojují za svou řeku a mění přitom svět kolem sebe
"Peníze vodu nenahradí, naši politici rozprodávají vlastní zemi," říkají ochránci bosenských řek
Policejní násilí v Kruščici vyšetřují ombudsmani Bosny a Hercegoviny, nevládní organizace volají o pomoc mezinárodních organizací
Pořádková policie násilně rozehnala občany bránící řeku proti hydroelektrárnám

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu